Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Korpusówka Wojsk Radioelektronicznych

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Piotr KOWALUK

wygłosi wykład nt

Rola walki radioelektronicznej

w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej

w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r.

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 16 września 2020 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3
 

Rola walki radioelektronicznej w zwycięskiej
Bitwie Warszawskiej
w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r.

W roku 2020 przypada setna rocznica zwycięskiej bitwy, nazwanej Bitwą Warszawską, stoczonej od 13 do 25 sierpnia 1920 roku przez Wojsko Polskie z Armią Czerwoną.
W dniu 15 sierpnia dwie odwodowe dywizje, dowodzone przez generała Lucjana Żeligowskiego i generała Jana Rządkowskiego, po całodziennych walkach odzyskały podwarszawski Radzymin i przejęły w tym rejonie inicjatywę strategiczną, a wyprowadzone następnego dnia kontruderzenia – na południe od Warszawy, znad rzeki Wieprz i na północ od Warszawy, w kierunku na Serock i Pułtusk, spowodowały odwrót i późniejszą klęskę Armii Czerwonej. Przebieg działań bojowych w obronie Warszawy jest powszechnie znany i popularyzowany w literaturze, poezji i filmie. Jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Żołnierza (rozkaz ministra spraw wojskowych nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923), a w roku 1992 – Świętem Wojska Polskiego. (ustawa Sejmu z 30 lipca 1992, obowiązująca od 13 sierpnia 1992). Natomiast praktycznie nie są znane działania Wojska Polskiego, z zakresu walki radioelektronicznej, które miały istotne znaczenie dla pokonania nieprzyjaciela atakującego Warszawę.
Skonstruowane pod koniec XIX wieku radiostacje szybko znalazły zastosowanie w wojsku. Doświadczenia z I wojny światowej spowodowały, ze doceniono ich znaczenie dla zapewnienia szybkiej i pewnej łączności na duże odległości między dowództwami a walczącymi wojskami. Ale tak, jak to dzieje się z każdym rodzajem broni, gdy powstaje coś nowego, po pewnym czasie pojawia się inny rodzaj oręża, który ma zneutralizować lub osłabić działanie tego pierwszego. Tak samo jest w przypadku walki radioelektronicznej, której celem jest miedzy innymi rozpoznanie i zakłócenie łączności przeciwnika. Takie zadania wykonali podczas Bitwy Warszawskiej żołnierze Wojska Polskiego, którzy przy pomocy radiostacji znajdującej się w Cytadeli Warszawskiej skutecznie zakłócili łączność nieprzyjaciela. Można z całym przekonaniem stwierdzić, że byli oni światowymi pionierami w prowadzeniu tej nowej formy działań bojowych. Współcześnie, obok klasycznych działań bojowych z wykorzystaniem czołgów, lotnictwa, rakiet, okrętów, na polach bitew toczy się też niewidzialna wojna – wojna w eterze (walka radioelektroniczna) i cyberprzestrzeni.

393 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing