Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Prof. Lech Kobyliński

(1923-2022)

 

WSPOMNIENIE

Z opóźnieniem dotarła do Zarządu Głównego smutna informacja o śmierci naszego wieloletniego, zasłużonego członka Lecha Konrada Kobylińskiego, zmarłego w Gdańsku 23 stycznia 2022 r.

Prof. Lech Kobyliński urodził się 1 V 1923 w Wilnie. Znany był przede wszystkim jako inżynier, specjalista w zakresie budowy okrętów, profesor Politechniki Gdańskiej, od 1969 profesor zwyczajny, od 1976 r. członek korespondent PAN, następnie członek rzeczywisty PAN.

Podczas II wojny światowej brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako żołnierz AL, dowódca batalionu szturmowego im. Czwartaków. Był kawalerem Krzyża Walecznych, Orderu Krzyża Grunwaldu, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Złotego Orderu Virtuti Militari. W 2001 roku Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy uhonorowało go Złotą Odznaką.

W 1945 r. Lech Kobyliński rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, jednocześnie był pracownikiem w Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1954 r. objął kierownictwo Katedry Okrętów Zakładu Hydromechaniki Okrętu, w latach 1963-75, 1987-90 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Okrętowego Politechniki. W latach 1976-82 działał jako specjalista Intergovernmental Maritime Consultative Organization – IMCO w Londynie, powołanej przez ONZ dla bezpieczeństwa żeglugi morskiej. Prowadził też badania i zajmował się realizacją projektu pierwszego polskiego wodolotu „Zryw”. Zainicjował uruchomienie ośrodka badań modelowych okrętów na otwartych wodach w Iławie. W ośrodku tym szkolił kapitanów z kilkudziesięciu krajów świata na wielotygodniowych kursach.

Miał wiele pasji prywatnych, a jedną z największych była kolekcja zabytkowego oręża perskiego i indo-perskiego. W tym zakresie był autorytetem dla wielu kolekcjonerów polskich i zagranicznych a zbiory zaszczyciły wiele wystaw muzealnych. Kolekcję w 2012 r. przeznaczył do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku. Ze znawstwem zbierał również miniatury angielskich i francuskich malarzy.

Lech K. Kobyliński jest autorem przeszło 120 prac z zakresu hydromechaniki, stateczności i projektowania statków o napędzie niekonwencjonalnym. Odznaczony wieloma nagrodami państwowymi i naukowymi i wyróżniony doktorami Honoris Causa Leningradzkiego Uniwersytetu Morskiego Akademii Marynarki Wojennej i politechniki Gdańskiej.

Cześć Jego Pamięci!

 

312 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing