Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza uprzejmie na spotkanie, w trakcie którego pani Alina Sokołowska przedstawi cenny dar dla Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, jakim jest: „Spuścizna po ppłk. Edmundzie Majewskim z 15 Pułku Ułanów Poznańskich PSZ na Zachodzie” .

 

Zebranie odbędzie się w dniu 25 marca 2022 roku o godz. 17 00 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu. Przypominamy, że nadal obowiązują zasady dotyczące bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID 19.

 

Pamiątki służby wojskowej ppłk. Edmunda Majewskiego, żołnierza 15 Pułku Ułanów Poznańskich w latach 1942 – 1947

Edmund Mirosław Majewski – ur. 16.02.1921 w Grudziądzu, zm. 12.11.2005 w Niemczech, w drodze z Polski do Londynu.

Ojciec jego January pełnił funkcję sędziego okręgowego w Równem na Wołyniu, następnie pracował jako notariusz w Baranowiczach. Edmund Majewski w  1938 roku zdał  maturę w Gimnazjum Państwowe im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, a w  roku następnym ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 20 Dywizji Piechoty przy 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy w stopniu plutonowego podchorążego.

Wziął udział w Kampanii Wrześniowej w składzie 78 Pułku Piechoty Strzelców Słuckich, a następnie w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie” gen. bryg. Franciszka Kleeberga. Uniknął niewoli, jednak w 1940 roku został aresztowany przez NKWD, skazany na 5 lat pozbawienia wolności i osadzony w gułagu Unżałag (pod Zarządem w Suchobiezwodnoje) w Obwodzie Gorkowskim.

Zwolniony w 1942 roku w wyniku „amnestii”, udał się do Jangi Jul w Uzbekistanie, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS tworzonych pod dowództwem gen. dyw. Władysława Andersa. Skierowany do Batalionu „S”,  dowodzonego przez rtm. Zbigniewa Kiedacza, który po wyjeździe z ZSRS i reorganizacji, został przekształcony w pułk kawalerii pancernej, i przyjął nazwę i tradycję 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

W 1943 roku Edmund Majewski mianowany został na stopień podporucznika w korpusie oficerów kawalerii, a wojnę ukończył w stopniu rotmistrza. Brał udział we wszystkich bitwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Kampanii Włoskiej: nad rzeką Sangro, pod Monte Cassino i Ankoną oraz na Linii Gotów. Odznaczony został Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r., Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino oraz odznaczeniami brytyjskimi: Gwiazdą za Wojnę 1939-45, Gwiazdą Afryki i Gwiazdą Italii.

Po zakończeniu wojny pozostał w Anglii, gdzie ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Londyńskim. Pracował na różnych stanowiskach w firmach brytyjskich i japońskich.

Utrzymywał kontakt z kolegami z pułku, był wieloletnim członkiem, wiceprezesem i prezesem Koła 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Londynie.  Był także Prezesem Honorowym Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich w Poznaniu.

Wojskowa spuścizna ppłk. Edmunda Majewskiego włączona została do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, które zorganizowało pokaz tego cennego daru. Zachowane fotografie, dokumenty, odznaczenia i przedmioty pamiątkowe świadczą o służbie wojskowej Edmunda Majewskiego w 15 Pułku Ułanów Poznańskich w latach 1942 – 47 oraz o jego zaangażowaniu w kontynuowanie i pielęgnowanie tradycji tego pułku.

Alina Sokołowska

 

 

 

368 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing