Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Oddział Łódzki Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy zaprasza w dniu 31 stycznia 2024 roku o godz. 17.30 do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13 na odczyt pana Dominika Ławskiego – adiunkta w Dziale Edukacji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Martyrologii Radogoszcz)

pt.: Kwestia floty austro-węgierskiej po I wojnie światowej

Referent przedstawi losy Cesarskiej i Królewskiej Marynarki Wojennej po I wojnie światowej. Rok 1918 przyniósł zasadnicze zmiany na mapie Europy, wielkie monarchie upadły, w tym Austro-Węgry. Na gruzach monarchii Habsburgów powstały nowe, narodowe państwa, które w momencie swojej niepodległości, chciały posiąść nie tylko ziemie dawnego imperium, ale również objąć w spadek wszystkie pozostałości – w tym między innymi flotę. Sprawa floty niemieckiej przyćmiła w historiografii austro-węgierski problem, z oczywistych względów – siły niemieckiej marynarki były nieporównywalnie silniejsze od ich sojuszników. Jednakże z racji na złożoność problemu i liczbę potencjalnych graczy, którzy chcieli sięgnąć po tę część spuścizny Habsburgów, kwestia ta zasługuje na uwagę. Zaprezentowany zostanie jej stan w listopadzie 1918 r., a także dokonania z okresu Wielkiej Wojny. Ukazana zostanie przede wszystkim dyplomatyczna rozgrywka podczas Konferencji Pokojowej w Paryżu i walka o podział floty austro-węgierskiej. Na ilustracji tonący pancernik SMS (Seiner Majestät Schiff) „Viribus Unitis”.

 

122 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing