Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Oddział Krakowski Stowarzyszenia

zaprasza na wykład w ramach cyklu”Drążenie miasta. Wschód”

w trakcie, którego

dr Mateusz Chramiec

zaprezentuje temat

„Orientalna broń i barwa oraz jej oddziaływanie na wojskowość polską. Studium na przykładzie zbiorów krakowskich”

Wykład organizowany jest przez Muzeum Krakowa i odbędzie się w dn. 30 stycznia o godzinie 17.30 w oddziale Rynek Podziemny.

WYMAGANA JEST REZERWACJA: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

Zbiory krakowskich muzeów poszczycić się mogą znaczącą ilością dawnych militariów o proweniencji orientalnej. Zbytkowna broń, elementy ubiorów, namioty i rzędy końskie stanowiły przedmiot pożądania polskiej magnaterii, w której gust doskonale się one wpasowywały. Czerpanie z wzorców orientalnych wynikało z ożywionych kontaktów dawnej Rzeczypospolitej z Portą, która odbywała się na wielu płaszczyznach – dyplomatycznej, handlowej oraz wojennej. Ten ostatni aspekt sprawił, że Polacy zaadaptowali liczne rozwiązania techniki wojskowej wprost z osmańskiej Turcji lub pośrednio poprzez tereny Węgier i w różnym stopniu wykorzystywane były one właściwie do końca XVIII wieku. W kolejnym stuleciu, gdy na gruncie upowszechniania i profesjonalizowania się nauk historycznych, istotnego znaczenia dla podtrzymywania pamięci nabrało kolekcjonerstwo, tak zwane turcica były atrakcyjnymi nabytkami dla starożytników. Orientalia i wyroby rodzime nimi inspirowane, w przestrzeniach prywatnych zbiorów, a z czasem także muzeów, spełniały dwie zasadnicze funkcje – jako trofea wojenne akcentowały niegdysiejszą, przebrzmiałą siłę militarną Rzeczypospolitej, a poprzez zdobność – potęgę i ambicje nowożytnej szlachty polskiej. Obecnie znajdujące się w zbiorach krakowskich militaria orientalne są stosunkowo liczne nawet w skali światowej. Wśród nich znajdują się zabytki o udokumentowanej, niezwykle interesującej proweniencji. Są też przedmioty kuriozalne, rzadkości, a czasem wręcz unikaty. Niewątpliwie znaczna większość obiektów reprezentuje zarazem wysoki walor artystyczny i pamiątkowy, a jako takie, stanowią one przedmiot badań naukowych. Niniejszy wykład poświęcony będzie właśnie tym zagadnieniom, wkomponowany w szerszy kontekst dziejów kolekcjonerstwa oraz metod eksponowania i kreowania narracji o dawnej broni.

118 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing