Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

oraz

Oddział Łódzki Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

zapraszają do zwiedzania w dniu 21 marca 2018 roku – godz. 17.30

Muzeum Armii Krajowej „Wiano” Okręgu „Wilno”

w Łodzi, ul. Baczyńskiego 156 (przy Kościele pw. Miłosierdzia Bożego)

Muzeum nosi imię ppłk. Jerzego Urbankiewicza, założyciela Muzeum oraz Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych AK „Wiano”, ich Rodzin i Przyjaciół. Siedzibą Muzeum jest budynek przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. K.K. Baczyńskiego 156 na Teofilowie. Jest to jedyne muzeum Okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego AK (kryptonimy „Wiano” i „Nów”). W czasie akcji „Burza” w lipcu 1944 r. oba okręgi zostały złączone pod jedno dowództwo – komendanta „Wilka” (Aleksander Krzyżanowski). Jerzy Urbankiewicz jako zaprawiony w dywersji żołnierz, ułan – rtm. Pułku 4 Ułanów Zaniemieńskich, był w akcji „Burza” dowódcą konnego Oddziału Rozpoznawczego Komendanta Okręgów.

Stowarzyszenie i Muzeum to przede wszystkim: zbiory muzealne broni palnej z czasów II wojny światowej, dokumentów, mundurów, urny z ziemią z pól bitewnych, siodło i szabla ppłk. Urbankiewicza, lance i proporce, fragmenty torów kolejowych i makiety minowania, manierki, skrzynki amunicyjne, medale i odznaczenia Założyciela i innych żołnierzy AK z Kresów; dokumentacja funkcjonowania brygad, dokumenty archiwalne, korespondencją, legitymacje historyczne żołnierzy, gabloty i plansze dot. każdej brygady wileńskiej AK, inne pamiątki osobiste; krzyż na który żołnierze AK w Wilnie składali przysięgę; sztandar historyczny Okręgu Wileńskiego AK przekazany jeszcze przez „Węgielnego” (mjr Mieczysław Potocki), dokumentacja archiwalna Okręgu Wileńskiego zgromadzona przez ppłk. Urbankiewicza; komplety wydawnictwa biuletynu „Wiano” (osiemnaście roczników); pamiątki z łagrów sowieckich, w których przebywali żołnierze brygad kresowych AK z Wileńszczyzny oraz mnóstwo historycznych czasopism w czasów II wojny światowej.

855 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing