Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Huzar plutonu por. Kopcia na Litwie, 1831 r.

Huzar plutonu por. Kopcia na Litwie, 1831 r.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Jacek JAWORSKI

wygłosi referat na temat:

NIEZNANI POLSCY HUZARZY

XIX I XX WIEKU

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 21 maja 2015 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 
 

NIEZNANI POLSCY HUZARZY XIX I XX WIEKU

Polscy huzarzy to zaledwie niewielkie epizody w historii polskiej wojskowości – pluton huzarów eskorty naczelnika Kościuszki oraz 10 i 13. pułki huzarów Ks. Warszawskiego.

Rok 1814 oznaczał koniec polskich huzarów. Tak przynajmniej twierdzą historycy.

Jednak wnikliwsze badania dowodzą dalszego istnienia tego rodzaju polskiej jazdy, powstającej w różnych historycznych okresach i okolicznościach. Powstanie Listopadowe 1831r., Wiosna Ludów na Węgrzech 1849r., wojna krymska 1856r. to na ogół nieznane karty XIX-wiecznej historii naszych huzarów.

Kolejne rozdziały tych dziejów otwiera I wojna światowa i wojna polsko – sowiecka 1920r. Co ciekawe, walczyli wówczas przeciw sobie polscy huzarzy po naszej i po stronie wroga.

Ostatni polski pułk huzarów powstał w 1944r. we Włoszech i nosił nazwę Huzarów Wołyńskich. Należał do Wielkopolskiej Brygady Pancernej II. Korpusu Polskiego. Przetrwał do 1947r. na terytorium Anglii.

1747 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing