Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Tapiseria „Przegląd Wojsk pod Zabłudowem przed królem Augustem III” (ze zb. MNK)

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Michał Dziewulski

wygłosi odczyt nt.

Tapiseria „Przegląd Wojsk pod Zabłudowem przed królem Augustem III”.

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 15 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 
 
 
 

Michał Dziewulski
Tapiseria „Przegląd Wojsk pod Zabłudowem przed królem Augustem III”.

Jednym z czołowych obiektów w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie jest monumentalna tapiseria „Przegląd wojsk pod Zabłudowem”. Powstała ona w latach 50-tych XVIII stulecia w warsztatach radziwiłłowskich i była największą z serii kilkunastu tkanin zamówionych przez jednego z największych magnatów Rzeczypospolitej Michała Kazimierza Radziwiłła (1702-1762).
Historycy sztuki są zgodni, iż jest ona szczytowym osiągnięciem polskich warsztatów gobelniczych. Przeznaczona do zamku Radziwiłłów w Nieświeżu przedstawia fundatora na tryumfalnie wspiętym koniu, na tle wojsk Rzeczypospolitej maszerujących przed królem Augustem III. Wydarzenie; które zadecydowało o tytule dzieła, miało miejsce 24 września 1744 roku w małej miejscowości Zabłudów, położonej nieopodal Białegostoku.
Jak słusznie zauważyli badacze, tapiseria ta wraz z innymi, prezentującymi dzieje Radziwiłłów w najdonioślejszych mom3entach rodowej historii, była wyrazem królewskich ambicji litewskich magnatów. Ale równocześnie wszyscy badacze dość ironicznie odnoszą się do tematu jaki na prezentację własnej osoby wybrał Radziwiłł, bo jakież inne osiągnięcia miałby mieć hetman, który w swoim życiu miał nigdy nie powąchać prochu.
Ale czy takie spojrzenie na hetmana jest jednak słuszne? Faktycznie z pozoru tapiseria to kolejny, reprezentacyjny portret konny, gdzie trudno o jakiekolwiek nowe i odkrywcze wnioski. Najnowsze badania archiwalne i szczegółowa analiza ikonograficzna odkrywają jednak coraz to nowe tajemnice tego dzieła, które nie było do tej pory przedmiotem większego zainteresowania bronioznawców.

225 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing