Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza na spotkanie, w trakcie którego pani Anna Szukalska- Kuś wygłosi referat:”Służba i pasja – militaria z kolekcji Wiesława Kaczmarka w  Poznaniu.”

 

Zebranie odbędzie się w dniu 30 czerwca 2023 r. o godz. 17 00 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu

Służba i pasja – militaria z kolekcji Wiesława Kaczmarka z Poznania.

Spotkanie Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni

i Barwy na pokazie w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, 30 czerwca 2023, godz. 17:00

 

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe udostępniło dla zwiedzających pokaz „Militaria z kolekcji Wiesława Kaczmarka z Poznania”. Jest to prezentacja części daru p. Hanny Kaczmarek, obejmującego mundury, fotografie, dokumenty i inne pamiątki służby wojskowej z kolekcji jej męża, starszego chorążego sztabowego żandarmerii Wiesława Kaczmarka.

 

Wiesław Kaczmarek (1952-2020) służbę wojskową pełnił w latach 1972  – 1997, najpierw w 2 Pułku Rozpoznania Radioelektronicznego w Przasnyszu, potem w Wojskowej Służbie Wewnętrznej, a następnie w Żandarmerii. Po jej zakończeniu, od 1998 do 2012 roku, pracował w straży Muzeum Narodowego w Poznaniu. Miejscem, gdzie najczęściej pełnił służbę było Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.

 

Wśród licznych jego pasji wyróżniała się miłość do Wojska Polskiego, szczególnie do lotnictwa wojskowego, co znalazło wyraz w zgromadzonej kolekcji. Zebrał ogromną liczbę znaków identyfikujących poszczególne jednostki wojskowe – oznaki rozpoznawcze, odznaki pamiątkowe, wyróżniające, jubileuszowe i in. Część obiektów ze zbioru została przez kolekcjonera starannie                                 i merytorycznie uszeregowana na planszach według numeracji, nazwy, miejsca lokalizacji oraz czasu istnienia poszczególnych oddziałów.

Zbiór ten dokumentuje przemiany zachodzące w organizacji i symbolice wojskowej po 1989 roku.

 

Czas trwania pokazu: 13 maja – 17 września 2023
Kurator: Anna Szukalska-Kuś

 

164 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing