Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza uprzejmie na spotkanie, w trakcie którego pan Eligiusz Tomkowiak wygłosi ostatni w bieżącym roku wykład: „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 w moich zbiorach”.

 

Zebranie odbędzie się w dniu 30 grudnia 2022 roku o godz. 15 00 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

 

Zdrowych i pogodnych  Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnej atmosferze i wszystkiego dobrego w Nowym 2023 Roku wszystkim kolegom i sympatykom

życzy

Zarząd Oddziału Poznańskiego SMDBiB

 

 

 

Wśród wielu cennych w kolekcji pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim  1918-1919 znajduje się oznaka chorążego koła Związku Powstańców Wielkopolskich w Żninie z okresu 1938-1939. Wykonano ją w srebrze próby „900”, złocono i emaliowano.

Nawiązuje kształtem do Odznaki Pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich, jednej z najczęściej nadawanych wojskowych odznak pamiątkowych okresu międzywojennego.

Ustanowiona w dniu 14 marca 1920 r., zatwierdzona Rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 14 maja 1920 r., „[…] dla upamiętnienia zbrojnego odruchu narodowego celem zrzucenia znienawidzonego jarzma pruskiego, i połączenia się z Macierzą, oraz okresu organizacji i działalności formacji Wojsk Wielkopolskich […]”.

Zaprojektowana przez Henryka Nowodworskiego odznaka zawiera niezwykłą symbolikę. Przedstawia zwycięski Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, dobyty częściowo z pochwy opasanej barwami narodowymi i z  nałożonym monogramem z liter „WW” (Wojska Wielkopolskie), „na znak ustawicznej czujności i gotowości do walki w obronie Niepodległej Ojczyzny”. Zawieszone na ramionach krzyża rozerwane kajdany oznaczają skruszone „pęta niewoli”. Prawo noszenia odznaki potwierdzały legitymacje i ozdobne patenty.

 

 

 

 

 

 

 

302 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing