Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

FINISAŻ WYSTAWY

„Ze znakiem palmy i półksiężyca PUŁK UŁANÓW KARPACKICH 1940 – 2021”

Poznań, 2021

 

Ostatnie dwa spotkania dla publiczności na wystawie „Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020”.

 

W najbliższy piątek, 17 września 2021, o g. 17:00, zapraszamy na zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Uczestnikom zostanie zaprezentowana ekspozycja, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ułana Karpackiego”, na której przedstawiono dzieje Pułku. Obiekty pochodzą ze zbiorów muzeum, są także pamiątki wypożyczone od rodzin ułanów oraz przykłady broni i oporządzenia z zasobów zaprzyjaźnionych kolekcjonerów. Oprowadzanie: Anna Szukalska-Kuś, kurator wystawy.

 

Finisaż odbędzie się w niedzielę, 19 września 2021. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie o godz. 12.15.

 

To ostatki trwania wystawy, która została otwarta blisko rok temu. Pandemia przerywała swobodny do niej dostęp. Zapraszamy do zwiedzania jeszcze w czasie najbliższych dni.

 

Oprac. ASK, fot. Sonia Bober

 

Tytułem przypomnienia:

 

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu
Stary Rynek 9
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

 

WYSTAWA CZASOWA

„Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020”,

 

26 września 2020 – 7 marca 2021

 

Wystawa upamiętniająca dzieje oddziału powołanego w kwietniu 1940 r. jako Dywizjon Rozpoznawczy Brygady Strzelców Karpackich, początkowo organizowanego na terenie Syrii. Już jako jednostka zmotoryzowana Pułk Ułanów Karpackich walczył w l. 1941-1942 w Afryce. Brał udział w obronie twierdzy Tobruk, chronił zapory na Nilu. Po przeszkoleniu na sprzęcie pancernym na terenie Palestyny, Iraku i Egiptu, w styczniu 1944 pułk wylądował we Włoszech. Brał udział w bitwie o Monte Cassino oraz na froncie adriatyckim. Szlak bojowy zakończył w kwietniu 1945 walkami o Bolonię. Tradycje tej zasłużonej jednostki kontynuowane są we współczesnym Wojsku Polskim.

Celem przygotowania wystawy jest przypomnienie szlaku bojowego i zasług Pułku Ułanów Karpackich sformowanego w kwietniu 1940 r. rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego jako Dywizjon Rozpoznawczy Kawalerii w składzie Brygady Strzelców Karpackich. Jednostka organizowała się w porozumieniu z Francją na terenie Syrii, z myślą o możliwościach dotarcia do ponownie formowanego Wojska Polskiego żołnierzy i ochotników z terenów Rumunii i Węgier, chcących kontynuować walkę po klęsce kampanii Wrześniowej 1939 r. Droga przez Karpaty wydawała się także dawać najlepsze i najszybsze możliwości na powrót do ojczyzny z bronią w ręku. Po klęsce Francji Pułk Ułanów Karpackich wraz z całą Brygadą Strzelców Karpackich przeszedł do Jerozolimy pod dowództwo operacyjne Brytyjczyków. Rozpoczynając jesienią 1940 r. służbę na terenie Egiptu formacja ta była jedyną reprezentującą regularne polskie jednostki wojsk lądowych w walce z państwami Osi. Udział Karpatczyków szczególnie w obronie twierdzy Tobruk w 1941 r., doceniany przez współczesnych, być może dzisiaj nieco zapomniany, godny jest szczególnej uwagi. Podobnie jak walki w kampanii włoskiej 1944-1945.

 

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe posiada interesujący zbiór obiektów dotyczących Pułku Ułanów Karpackich. Na potrzeby wystawy zostanie on uzupełniony wypożyczeniem pamiątek rodzinnych od osób prywatnych i instytucji. Okres najnowszy dotyczący jednostek Wojska Polskiego, kontynuujących tradycje Pułku po 1989 r., uzupełnią wypożyczenia z kolekcji członków Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.

 

Wystawie towarzyszy informator zawierający ponad 80 zdjęć obiektów oraz fotografii archiwalnych.

 

 

Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś oraz Alina Sokołowska, Przemysław Kopij

Koncepcja i scenariusz: Anna Szukalska-Kuś

Aranżacja: Anna Szukalska-Kuś

Asystenci: Leszek Rościszewski, Wojciech Lorek

Miejsce ekspozycji: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, część parteru

https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.poznan/videos/399152271483616

Anna Szukalska – Kuś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

499 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing