Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy
Oddział Łódzki im. prof. dr. hab. Andrzeja Nadolskiego
zaprasza w dniu 23 listopada 2016 roku o godz. 17.30
do gmachu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13
na odczyt kol. Daniela Henczel:
Koszmar z Scapa Flow – zatopienie pancernika HMS Royal Oak przez U-47
Przeprowadzony w nocy z 13 na 14 października 1939 roku rajd na brytyjskie kotwicowisko Scapa Flow, w efekcie którego zatopiony został pancernik HMS Royal Oak, zalicza się do jednych z najbardziej brawurowych i zuchwałych operacji morskich w całej historii II wojny światowej. Utrata okrętu na wodach największego kotwicowiska była dla Brytyjczyków ciosem nie tylko o znaczeniu militarnym, ale przede wszystkim o wymiarze politycznym, moralnym. Ucierpiała duma żeglarskiego narodu, jak i poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli. Dla Niemców zaś zatopienie „Królewskiego Dębu” było jednym z największych sukcesów militarnych roku 1939. Dowódca U-boota o numerze taktycznym 47, komandor porucznik (Korvettenkapitän) Günther Prien został okrzyknięty narodowym bohaterem, a jego dokonania szybko stały się swoistym paliwem dla nazistowskiej propagandy. Słowa uznania dla niemieckiej załogi, która dokonała, wydawać by się mogło, niemożliwego, wyraził w Izbie Gmin sam Winston Churchill, ówczesny Pierwszy Lord Admiralicji.
Niemniej, na przestrzeni lat wokół tych tragicznych, październikowych wydarzeń narosło wiele legend oraz nieprawdziwych historii. Celem wystąpienia będzie obalenie tychże mitów i niedomówień.
Wystąpienie będzie podzielone na trzy zasadnicze części:
1/ prezentacja historii kotwicowiska Scapa Flow, pancernika HMS Royal Oak oraz biografii Günthera Prien,
2/ prezentacja założeń i celów, jakie przyświecały dowódcy Floty Podwodnej Kriegsmarine, kontradmirałowi Karolowi Dönitzowi w czasie planowania ataku na Scapa Flow,
3/ omówienie przebiegu ataku w nocy 14 października 1939 roku oraz jego skutków, zarówno
w wymiarze militarnym, jak i politycznym.
Na rysunku planik HMS „Royal Oak” – wygląd z 1939 roku.