Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

ilustracjaMuzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

oraz Oddział Łódzki Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

zapraszają na

odczyt dr Aleksandry A. Kozłowskiej

Obchody 70. rocznicy śmierci gen. bryg. Andrzeja Galicy w Bęczkowicach

Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 października 2015 roku o godz. 17.00 w gmachu Muzeum przy ulicy Gdańskiej 13.

    W dniu 30 sierpnia 2015 r., w związku z 70. rocznicą śmierci gen. bryg. Andrzeja Galicy, z inicjatywy miejscowego kapłana o. Henryka Szymańskiego, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia       w Bęczkowicach (pow. piotrkowski) została odsłonięta tablica upamiętniająca twórcę pułków podhalańskich. Andrzej Galica mieszkał w pobliskim majątku Majdan w latach 1930-1945. Zmarł właśnie tutaj i został pierwotnie pochowany na cmentarzu w Bęczkowicach.

    Tablica została ufundowana przez osoby prywatne, w tym przez Lucynę Galicę-Jurecką, krewną generała oraz dr Aleksandrę Kozłowską, autorkę biografii A. Galicy. Splendoru uroczystości dodał poczet sztandarowy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Andrzeja Galicy z Przemyśla, oraz asysta honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

    W czasie spotkania zostanie zaprezentowana relacja z uroczystości oraz związki współczesnych formacji podhalańskich z ich przedwojennymi poprzednikami.

1168 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing