Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Fot. Żaneta Wierzgacz, IPN Oddział w Krakowie

Krzyż Komandorski

z Gwiazdą Orderu

Odrodzenia Polski

dla kpt. Andrzeja Kostrzewskiego

członka Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

 

W dniu 9 Maja 2023 roku odbyła się uroczystość odznaczenia kpt. Andrzeja Kostrzewskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz ujawniania i upowszechniania prawdy o zbrodni katyńskiej.

Andrzej Kostrzewski (ur. 1921), w czasie II wojny światowej był żołnierzem 12-tej kompanii Zgrupowania „Żelbet” w strukturach Armii Krajowej, gdzie przyjął pseudonim „Nadzieja”. Był wówczas zaangażowany w prace wywiadowcze, sąd wojskowy oraz służył jako tłumacz przechwyconych wojskowych dokumentów niemieckich. Po wojnie, jako członek organizacji Wolność i Niezawisłość, został aresztowany przez władze komunistyczne. W roku 1978 wraz z Adamem Macedońskim i Stanisławem Torą założył konspiracyjny wówczas Instytut Katyński mający na celu ujawnienie prawdy o śmierci polskich oficerów w obozach sowieckich. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w krakowskich zakładach „ZREMB”, po roku 1990 zaangażowany w działanie organizacji upamiętniających Armię Krajową.

Zarząd Główny w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia składa serdeczne gratulacje!

 

 

186 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing