Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Zapewne najbardziej znane i setki razy reprodukowane w różnych publikacjach zdjęcie FG 42 – niemiecki spadochroniarz popołudniem 12 września 1943 roku w pobliżu ośrodka narciarskiego Campo Imperatore (negatyw 101I-567-1503A-01 w zbiorach Bundesarchiv, fotografię wykonał Toni Schneiders, wówczas korespondent wojenny we Włoszech.)

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Jarosław DĄBROWSKI

wygłosi odczyt nt.

Eierlegend Wollmilchsau – czy można polubić taką … kreaturę?
Pretekst do przedstawienia Fallschirmjägergewehr 42

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 18 maja 2023 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 
 
 
 
 
 

Eierlegend Wollmilchsau – czy można polubić taką … kreaturę?

Pretekst do przedstawienia Fallschirmjägergewehr 42
FG 42 to broń z całą pewnością niezwykła i po dziś dzień uznawania za milowy krok w rozwoju kb automatycznych, której rozwiązania wielokrotnie wykorzystywano w różnych wzorach współczesnej broni strzeleckiej. Na pewno jest to rarytas kolekcjonerski, egzemplarze aukcyjne osiągają ceny przyprawiające o zawrót głowy. Repliki wytwarzane z zastosowaniem obrabiarek cyfrowych są wielokrotnie tańsze, ale ich zakup także potrafi zrujnować budżet niejednego zainteresowanego.
Co prawda stawiane przez Fallschirmjäger szczegółowe wymagania (nawet te nawzajem sprzeczne ze sobą) udało się jakoś pogodzić i zapewne kilka tysięcy egzemplarzy FG 42 znalazło zastosowanie bojowe, ale już po z górą dekadzie od zakończenia walk, ta niewątpliwie niezwykła broń stała się przykładem dla niemieckiego idiomu oznaczającego coś uniwersalnego – tak bardzo uniwersalnego, że aż paradoksalnie i absurdalnie nieprzydatnego, bo dosłownie określającego „świnię znoszącą jaja, a przy tym równocześnie dającą wełnę oraz mleko”.

144 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing