Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Muzeum Krakowa zaprasza członków Stowarzyszenia na wykład w ramach cyklu „Przewodnik dla zaawansowanych”

dr Mateusz Chramiec

Recepcja orientu w nowożytnej wojskowości polskiej. Casus formacji janczarów

 

Wykład odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2024 r.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: LINK

(w miejscu karty przewodnika proszę wpisać: zewnętrzny)

Ornamentalna i pełna przepychu orientalna tradycja zdobnicza przez stulecia silnie oddziaływała na wrażliwość estetyczną polskiej szlachty. Z racji wielopłaszczyznowych i złożonych kontaktów polsko-tureckich, do Rzeczypospolitej trafiały rozmaite luksusowe wyroby rzemiosła, a wraz z nimi, odpowiadające lokalnym gustom wzorce artystyczne. Do XVIII wieku moda na egzotykę turecką oraz indoperską opanowała większość zachodnich dworów europejskich. Dlatego, poza dobrami materialnymi, dla urozmaicenia, niejednokrotnie starano się transponować na lokalny grunt także niektóre, odpowiednio dobrane, a następnie dostosowane do lokalnych potrzeb zwyczaje i tradycje. Wydaje się, że najmocniej dostrzegalne jest to w tradycjach wojskowych, czego barwnym przykładem były naśladowane w kilku krajach formacje janczarskie. Ten charakterystyczny i osławiony rodzaj piechoty do swej świty włączył już król Jan III. Reprezentacyjno-paradne pułki janczarskie utrzymywali na swym dworze również Wettynowie, a także kolejni hetmani. Śladów obecności tej formacji w polskiej wojskowości nie brakuje zarówno w źródłach pisanych, jak i w ikonografii. Stąd temat ten wydaje się istotnym aspektem rodzimej kultury w epoce nowożytnej. Niniejszy wykład będzie kontynuacją i rozwinięciem autorskiego wykładu pt. Orientalna broń i barwa oraz jej oddziaływanie na wojskowość polską. Studium na przykładzie zbiorów krakowskich, wygłoszonego w styczniu br. w Rynku Podziemnym, o. Muzeum Krakowa.

 

dr Mateusz Chramiec – historyk sztuki, prezes oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, adiunkt w dziale zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, współtwórca otwartej w roku 2023 ekspozycji w Klasztorku Muzeum Czartoryskich. Swoje zainteresowania skupia wokół militariów historycznych, szczególnie w aspekcie kolekcjonerskim i muzealnym.

278 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing