Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Pluton rakietowy MGM-31B Pershing II

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Andrzej Wasilczyk

wygłosi prelekcję nt.

System rakietowy średniego zasięgu
MGM-31B Pershing II

 
 
 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela – Brama Żoliborska, ul. Dymińska 13
Dojście i dojazd możliwy jest przez Bramę Żoliborską (zachodnią) od strony ulicy Mickiewicza –ulicą Zajączka i Krajewskiego i skręt w lewo w Dymińską, a od strony Wisłostrady – ulicą Krajewskiego i skręt w prawo w Dymińską. Po przejechaniu bramy należy skręcić w pierwszą ulicę w lewo i dojechać do budynku w kolorze terakoty. Parkować można w zatoce po skręceniu w prawo przed budynkiem lub w ulicy na wprost przy ogrodzeniu. Wejście główne do budynku jest od strony północnej, czyli od Placu gwardii.

System rakietowy średniego zasięgu MGM-318 Pershing.

Zgodnie z postanowieniami traktatu INF, zawartego między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim w 1988 r., USA zniszczyły m.in. pociski rakietowe średniego zasięgu MGM-31B Pershing II. Ta broń, stworzona jako odpowiedź na rozmieszczenie radzieckich RSD-10 Pionier (SS-20 Saber) w zachodniej części ZSRR, jak na swoje czasy była wyjątkowo nowoczesna. Zaawansowany system naprowadzania dawał znakomitą w owych czasach celność i zmniejszał (przynajmniej w teorii) straty wśród ludności cywilnej, zamieszkującej w pobliżu obiektów wojskowych.

Można spotkać opinie, że pociski rakietowe Pershing II były prawdziwym postrachem Związku Radzieckiego i że rozmieszczenie tych rakiet w Europie zmusiło ZSRR wrócić do rokowań, skutkiem czego było ostateczne wycofanie broni średniego i pośredniego zasięgu obu krajów. Z drugiej strony, ze względów politycznych, te nowoczesne pociski rakietowe rozmieszczano w wyjątkowym pośpiechu, a produkcja Pershing II ruszyła jeszcze przed zakończeniem prób i testów zakładowych i państwowych.

65 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing