Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

ANTYCYPACJA

  

 

 

 

Upalna sierpniowa noc. Ćma uparcie atakująca lampę stojącą na sekretarzyku. Na blacie leży książka. O średniowiecznych kapalinach. Zaraz przystąpię do przewertowania stron zawierających katalog ikonograficzny polskich źródeł średniowiecznych, na których wyobrażono tego typu hełmy. Od tego zacznę wstępny ogląd monografii pióra Daniela Goska pod tytułem Średniowieczne kapaliny z ziem polskich na tle europejskim. Potem uruchomię pendrive’a i uzyskam dostęp do pięciu setek ilustracji z kapalinem w roli głównej. Urządzenie stanowi załącznik do tej książki.

To jest niestety antycypacja. Upalna noc i ćma są realne. Reszta to projekcja w oparciu o zapowiedź Wydawnictwa Muzeum Zamkowego w Malborku z … 2021 roku. Z kilku niezależnych źródeł wiem, że książka o kapalinach istnieje fizycznie i jest dobrze chroniona malborskimi murami. Nieprawdą natomiast jest, jakoby trybom muzealnej machiny spieszyło się z udostępnieniem owej monografii. Wydawnictwo komercyjne już od dawna grzałoby silniki promocji i organizacji sprzedaży. Dlaczego o tym piszę? Mija kolejny miesiąc zastoju, a i dobrze ponad rok od szumnej zapowiedzi wydania przedmiotowej książki. Na naszym rynku wydawniczym w materii bronioznawczej tak niewiele się dzieje, że trudno mi się dziwić swojemu zniecierpliwieniu wobec tempa realizacji przekazywania książki o kapalinach do sprzedaży.

Krzysztof Czarnecki

Oddział Poznański

Stowarzyszenia Miłośników

Dawnej Broni i Barwy

Poznań, wrzesień 2022 r.

275 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing