Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Michał Bylina: Poczet sztandarowy 1 pułku szwoleżerów, 1940 (ze zb. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie)

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na zebranie sprawozdawczowyborcze, na którym w części naukowej

Pan Stanisław LEDÓCHOWSKI

wygłosi referat:

Etos i chwała I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego

W części organizacyjnej (dla członków Oddziału Warszawskiego SMDBiB) odbędą się wybory Nowego Zarządu Oddziału Stołecznego na kadencję 2022 – 2025.

 
Uprzejmie informujemy, że zebranie odbędzie się w czwartek 15 września 2022 r. I termin: godz. 17:00, II termin godz. 17:15, w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 

Etos i chwała I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego

W świadomości Polaków, szwoleżer kojarzy się nie tylko z brawurą, lecz także z ową znamienną postawą dziarskiego kawalerzysty, którą cechował specyficzny fason, szwoleżerski szyk. Początek tej tradycji dał 1 Pułk Lekkokonny Polski Gwardii, który w latach 1807 – 1815, zdobywał bojowe wawrzyny w kampaniach napoleońskiej epopei. Imię pułku rozsławiła zwłaszcza szarża w wąwozie Somosierry 29 listopada 1808 roku, związana na zawsze z imieniem Jana Leona Kozietulskiego, szefa szwadronu. Szlak bojowy szwoleżerów wiódł do Madrytu, Moskwy i Lipska, a uwieńczył go Szwadron Elby.

Po powrocie do kraju, lekkokonni utworzyli Pułk Strzelców Konnych Gwardii, zaskakujący ukłon w kierunku ulubionej formacji Napoleona I. Blask Cesarza działał widocznie nadal.

Szwoleżerskie tradycje odżyły w szeregach 1-go Pułku Ułanów Legionów Polskich, Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego. Ich wyrazem była amarantowa barwa kołnierzy i wyłogów, wysokie czapki a nade wszystko szwoleżerska fantazja, której uosobieniem był jego dowódca, rotmistrz Belina-Prażmowski. Kres istnienia Beliniaków 1914 – 1917, położył kryzys przysięgowy, zakończony rozwiązaniem Legionów i internowaniem legionistów.

Idea odrodzenia Pułku zrodziła się w październiku1918 roku, w gronie jego oficerów. Inicjatywa wyszła od rotmistrza Gustawa Orlicz-Dreszera, zastępcy dowódcy 1-go Pułku Ułanów Legionów.      Organizację 1-go Pułku Ułanów zatwierdził pułkownik Edward Rydz-Śmigły rozkazem z dnia 5-go listopada 1918 roku, ale już 8-go stycznia następnego roku przemianowano ułanów na szwoleżerów.

W grudniu 1919 roku, na prośbę dowódcy Pułku, rotmistrza Gustaw Orlicz-Dreszera, naczelny wódz przyjmuje szefostwo Pułku, który od tej pory staje się 1-szym Pułkiem Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

226 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing