Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

24 czerwca 2012 r. odszedł on nas Zbigniew Fuiński, członek Stowarzyszenia od jego niemal pierwszych dni istnienia, wieloletni prezes Oddziału Górnośląskiego w Katowicach, wybitny znawca mundurów i uzbrojenia ochronnego a przede wszystkim życzliwy i niezapomniany Kolega i Przyjaciel.

Zbigniew Fuiński urodził się 27 stycznia 1929 r. we Lwowie. Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniósł się do Bytomia na Śląsku. Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiego, a następnie głównym projektantem i kierownikiem pracowni projektowej „Miastoprojektu Katowice”. Będąc na emeryturze podjął pracę w Muzeum Zagłębia w Będzinie, zajmując się tamtejszą kolekcją dawnej broni.

Swoje pierwsze prace z zakresu dawnej broni i barwy publikował wspólnie z Andrzejem Swaryczewskim. Jego zainteresowania skupiały się na dawnym mundurze polskim ale przede wszystkim na uzbrojeniu ochronnym, któremu to zagadnieniu poświęcił najwięcej pracy, ukoronowanej wieloma artykułami i wykładami.

Zbigniew Fuiński należał do Stowarzyszenia od 1957 r., w roku 1985 został odznaczony Złotą Odznaką Stowarzyszenia i zaliczony został w poczet członków honorowych. Był wieloletnim prezesem Oddziału Górnośląskiego, członkiem Sądu Koleżeńskiego, Komisji Rewizyjnej oraz Zarządu Głównego, pełniąc m.in. rolę wiceprezesa. Jego wysiłkom i staraniom zawdzięczamy wydanie kilkadziesięciu numerów periodyku „Dawna Broń i Barwa” oraz „Informatora” Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, będących nierzadko źródłem wiedzy i cennych informacji o dawnych militariach.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

1384 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing