Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa … ” Wojska wielkopolskie w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu

Poznań, 2020

 

 

 

 

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”

Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920

w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i wydarzeń zwanych potocznie „Cudem nad Wisłą”  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe udostępniło wystawę o udziale żołnierzy wielkopolskich w tamtych wydarzeniach. Przypomina nią o męstwie Wielkopolan walczących już od marca 1919 r. w obronie Kresów Wschodnich oraz o ogromnym wysiłku społeczeństwa Wielkopolski, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie i wyposażenie  znacznej liczby oddziałów odrodzonego Wojska Polskiego.

W zbiorach WMW znajduje się wiele obiektów pochodzących z tamtego okresu, które pomagają zobrazować i przybliżyć temat. Większość z nich związana jest z konkretnymi osobami, które były uczestnikami wydarzeń, np. ppłk. Albertem Traegerem z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, płk. Stanisławem Siudą z 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i płk. Leonem Dębskim z 14 Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej.

Pokaz uzupełniają fragmenty z tekstów źródłowych, jakimi są m.in. informacje prasowe z „Kuriera Poznańskiego”, fragmenty „Kroniki wojennej 15 Pułku Ułanów Poznańskich”,  „Zarysów historii wojennej pułków piechoty [55, 56,  57 i 58]”.

Na wystawie prezentowane są głównie fotografie i różnego rodzaju dokumenty, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Eksponowana jest także broni strzelecka i biała oraz sylwetki mundurowe żołnierzy.

Interesującym uzupełnieniem są barwne plakaty z 1920 r., a także powiększenia z posiadanych w zbiorach fotografii, na których widoczna jest używana wówczas broń i sprzęt wojskowy, ówczesne umundurowanie i oporządzenie.

Kuratorzy: Alina Sokołowska, Wojciech Lorek

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

 

 

 

723 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing