„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”
Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920
w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego
Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i wydarzeń zwanych potocznie „Cudem nad Wisłą” Wielkopolskie Muzeum Wojskowe udostępniło wystawę o udziale żołnierzy wielkopolskich w tamtych wydarzeniach. Przypomina nią o męstwie Wielkopolan walczących już od marca 1919 r. w obronie Kresów Wschodnich oraz o ogromnym wysiłku społeczeństwa Wielkopolski, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie i wyposażenie znacznej liczby oddziałów odrodzonego Wojska Polskiego.
W zbiorach WMW znajduje się wiele obiektów pochodzących z tamtego okresu, które pomagają zobrazować i przybliżyć temat. Większość z nich związana jest z konkretnymi osobami, które były uczestnikami wydarzeń, np. ppłk. Albertem Traegerem z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, płk. Stanisławem Siudą z 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i płk. Leonem Dębskim z 14 Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej.
Pokaz uzupełniają fragmenty z tekstów źródłowych, jakimi są m.in. informacje prasowe z „Kuriera Poznańskiego”, fragmenty „Kroniki wojennej 15 Pułku Ułanów Poznańskich”, „Zarysów historii wojennej pułków piechoty [55, 56, 57 i 58]”.
Na wystawie prezentowane są głównie fotografie i różnego rodzaju dokumenty, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Eksponowana jest także broni strzelecka i biała oraz sylwetki mundurowe żołnierzy.
Interesującym uzupełnieniem są barwne plakaty z 1920 r., a także powiększenia z posiadanych w zbiorach fotografii, na których widoczna jest używana wówczas broń i sprzęt wojskowy, ówczesne umundurowanie i oporządzenie.
Kuratorzy: Alina Sokołowska, Wojciech Lorek
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu