Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

„Ordery i odznaczenia – symbole Męstwa i Chwały

Pamiątki Wojska Polskiego

Barwa, symbol, dokument”

 

 

 

Z okazji 100  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (1918 – 2018) oraz jubileuszu 100-lecia Powstania Wojsk Podhalańskich i 25-lecia istnienia 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – Koledzy: Wojciech Moś i Zbigniew Sedlak — z Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy w Katowicach zorganizowali w Klubie 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich wystawę okolicznościową pt:

„Ordery i odznaczenia-Symbole Męstwa i Chwały. Pamiątki Wojska Polskiego – Barwa, symbol, dokument”

 

Na wystawie zaprezentowano polskie ordery, odznaczenia i odznaki wojskowe z okresu 1914 -1918, II RP, walk na obczyźnie 1939 – 1945, okresu PRL i III RP, a także niektórych państw alianckich z okresu lI wojny światowej.

Istotnymi symbolami wojska są zaprezentowane elementy umundurowania z okresu 1918 – 1939 ze szczególnym z wróceniem uwagi na umundurowanie wojsk podhalańskich jak peleryny, kapelusze i czapki.

Przedstawiono również dokumenty nadań stopni wojskowych, odznaczeń, świadectw szkoleń różnych specjalności Nie pominięto sfery rodzinnej wojska – eksponując fotografie ślubne żołnierzy i oficerów.

Panowie Wojciech Moś i Zbigniew Sedlak zostali uhonorowani przez dowódcę 5 Batalionu S. P. uhonorowani medalami pamiątkowymi wydanymi z okazji jubileuszu batalionu.

1092 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing