powiadamia o zebraniu sprawozdawczo – wyborczym za okres 2013 -2016, na którym w części naukowej
Panowie: Marek KOWALSKI i Marcin WILK
wygłoszą referat:
Uczeni i inżynierowie dla obronności i gospodarki Odrodzonej
W części organizacyjnej (dla członków Stowarzyszenia) odbędą się wybory Nowego Zarządu Oddziału Stołecznego na kadencję 2019 – 2023.
Uprzejmie informujemy, że zebranie odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2019 r. I termin: godz. 17:00, II termin godz. 17:15 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Szczeliny obserwacyjna, a potem szklane wizjery w pojazdach pancernych używanych do polowy lat 30 – tych wymagały zmiany pozycji obserwującego, co w przypadku ciasnych wnętrz ówczesnych pojazdów stanowiło szczególną niedogodność i przyczyniało się do szybkiego zmęczenia załogi. Polski wynalazca Rudolf Gundlach wpadł na pomysł, aby to nie człowiek kręcił się w środku wozu, patrząc przez kolejne wizjery, ale żeby wizjer kręcił się dokoła wozu. Ten prosty i zarazem genialny wynalazek stał się z czasem nieodłącznym elementem wszystkich opancerzonych wozów bojowych do końca lat 90, kiedy stopniowo zastąpiła go elektronika.
Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac konstrukcyjnych nad wykrywaczem min stała się inna tragedia, która rozegrała się u wybrzeży Szkocji w kwietniu 1941 r. W wyniku przypadkowego wejścia polskiego patrolu na angielskie pole minowe zginęło kilku żołnierzy. To zdarzenie zainspirowało porucznika Józefa Kosackiego z polskiego Centrum Wyszkolenia Łączności do budowy urządzenia mogącego chronić żołnierzy przed zagrożeniem ze strony min.
Prof. Janusz Groszkowski – najwybitniejszy radiotechnik i elektronik II RP. Żołnierz wojny 1919-1920, którą zakończył w stopniu kapitana WP. Najmłodszy profesor Politechniki Warszawskiej. Współpracował przy wielu konstrukcjach sprzętu wojskowego II RP.
W czasie wojny 1939-1945 współpracownik wywiadu AK, dla którego m.in. dokonał ekspertyzy systemów sterowania przechwyconych pocisków V1 i V2. Rozpracowana przez zespół Profesora lampa mikrofalowa o nazwie magnetron została wraz z dokumentacją wywieziona z Polski we wrześniu 1939 i dostarczona do Anglii. Na tej podstawie John Randall i Henry Boot dopracowali w 1940 roku magnetron do postaci produkcyjnej. Pojawiły się radary z magnetronem pracujące na falach centymetrowych i milimetrowych na tyle małe, że można było je montować na niewielkich samolotach, co walnie przyczyniło się do „wymiecenia” U-bootów z Atlantyku. Po wojnie magnetron stał się „sercem” mikrofalówki i swoje role nadal pełni zarówno w radarach jak i mikrofalówkach – nie wymyślono dotąd nic lepszego!