Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Peryskop odwracalny – opracowany przez polskiego inżyniera Rudolfa Gundlacha.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

powiadamia o zebraniu sprawozdawczo – wyborczym za okres 2013 -2016, na którym w części naukowej

Panowie: Marek KOWALSKI i Marcin WILK

wygłoszą referat:

Uczeni i inżynierowie dla obronności i gospodarki Odrodzonej

W części organizacyjnej (dla członków Stowarzyszenia) odbędą się wybory Nowego Zarządu Oddziału Stołecznego na kadencję 2019 – 2023.

 
Uprzejmie informujemy, że zebranie odbędzie się w czwartek 13 czerwca 2019 r. I termin: godz. 17:00, II termin godz. 17:15 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 

Uczeni i inżynierowie dla obronności i gospodarki Odrodzonej

Peryskop odwracalny – opracowany przez polskiego inżyniera Rudolfa Gundlacha.

Szczeliny obserwacyjna, a potem szklane wizjery w pojazdach pancernych używanych do polowy lat 30 – tych wymagały zmiany pozycji obserwującego, co w przypadku ciasnych wnętrz ówczesnych pojazdów stanowiło szczególną niedogodność i przyczyniało się do szybkiego zmęczenia załogi. Polski wynalazca Rudolf Gundlach wpadł na pomysł, aby to nie człowiek kręcił się w środku wozu, patrząc przez kolejne wizjery, ale żeby wizjer kręcił się dokoła wozu. Ten prosty i zarazem genialny wynalazek stał się z czasem nieodłącznym elementem wszystkich opancerzonych wozów bojowych do końca lat 90, kiedy stopniowo zastąpiła go elektronika.

Produkcja wykrywaczy min Mark I

Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac konstrukcyjnych nad wykrywaczem min stała się inna tragedia, która rozegrała się u wybrzeży Szkocji w kwietniu 1941 r. W wyniku przypadkowego wejścia polskiego patrolu na angielskie pole minowe zginęło kilku żołnierzy. To zdarzenie zainspirowało porucznika Józefa Kosackiego z polskiego Centrum Wyszkolenia Łączności do budowy urządzenia mogącego chronić żołnierzy przed zagrożeniem ze strony min.

Prof. Janusz Groszkowski – najwybitniejszy radiotechnik i elektronik II RP. Żołnierz wojny 1919-1920, którą zakończył w stopniu kapitana WP. Najmłodszy profesor Politechniki Warszawskiej. Współpracował przy wielu konstrukcjach sprzętu wojskowego II RP.

Lampa mikrofalowa o nazwie magnetron prof. Janusza Groszkowskiego.

W czasie wojny 1939-1945 współpracownik wywiadu AK, dla którego m.in. dokonał ekspertyzy systemów sterowania przechwyconych pocisków V1 i V2. Rozpracowana przez zespół Profesora lampa mikrofalowa o nazwie magnetron została wraz z dokumentacją wywieziona z Polski we wrześniu 1939 i dostarczona do Anglii. Na tej podstawie John Randall i Henry Boot dopracowali w 1940 roku magnetron do postaci produkcyjnej. Pojawiły się radary z magnetronem pracujące na falach centymetrowych i milimetrowych na tyle małe, że można było je montować na niewielkich samolotach, co walnie przyczyniło się do „wymiecenia” U-bootów z Atlantyku. Po wojnie magnetron stał się „sercem” mikrofalówki i swoje role nadal pełni zarówno w radarach jak i mikrofalówkach – nie wymyślono dotąd nic lepszego!

714 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing