Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Portret Franciszka Kosko pułkownika WP. Galeria Lwowska

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Mieczysław SICIŃSKI

wygłosi:

Rozważania nad problemami mundurowymi na wojskowych portretach powstańczych
I poł. XIX wieku

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 19 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 

Rozważania nad problemami mundurowymi na wojskowych portretach powstańczych
I poł. XIX w

Wśród problemów dotyczących zagadnień związanych z Powstaniem Listopadowym i wojna polsko–rosyjską 1831 r, jednym z wciąż aktualnych jest umundurowanie nowych formacji powstańczych tworzonych i mundurowanych już w trakcie działań wojennych. Przyczynia się do tego fakt iż zasób nowych źródeł dotyczących tego zagadnienia w zasadzie nie tylko nie powiększył się, ale często uległ zmniejszeniu i jest dość skąpy.
Tym większe mają znaczenie podobizny uczestników tych wydarzeń, jakimi są portrety i miniatury oficerów – zazwyczaj ochotników, w nowo tworzonych formacjach powstańczych, które pieczołowicie przechowane wśród rodzinnych pamiątek przetrwały burze dziejowe, zaś obecnie trafiły lub trafiają do muzeów lub kolekcjonerów.
Właśnie te portrety często sprawiają wiele problemów co do ich wierności, ale też mogą po przeprowadzeniu specjalistycznych badań dostarczyć wiele ciekawych informacji.

214 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing