Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Czołg Renault FT 17 w ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan
Marcin WILK

wygłosi referat nt.:


Pierwszy czołg niepodległej – RENAULT FT 17 w Wojsku Polskim

 
 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 17 stycznia 2019 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Pierwszy czołg niepodległej – RENAULT FT 17 w Wojsku Polskim

Kiedy w marcu 1919 r. francuski 505 Pułk Czołgów przekazywał swoją obsadę osobową i sprzęt nowo powstającemu pułkowi polskiemu w sztabie Armii gen. Hallera zastanawiano się, jaką nazwę należy nadać pierwszej polskiej jednostce pancernej. „Nazwa francuska chars blindés albo chars d’assaut, przetłumaczalna na język polski jako pułk rydwanów lub wozów pancernych czy szturmowych nie została przyjęta. Ówczesna nazwa angielska „tank” miała już w języku polskim inne znaczenie. Ten wóz pancerny dzięki gąsienicom mogący poruszać się po bezdrożach, pokonujący naturalne i sztuczne przeszkody, podobny był do czołgającego się smoka. Na propozycję por. Władysława Kohutnickiego przyjęto nazwę „czołg”, a smok stał się symbolem późniejszego 1 Pułku Czołgów, a z czasem innych oddziałów pancernych w Wojsku Polskim.
W referacie omówiona zostanie historia powstania pierwszych czołgów, ich konstrukcja, taktyka użycia oraz zastosowanie bojowe na frontach I wojny światowej. Szczególne miejsce zajmie tu jednak francuski czołg Renault FT 17, który ze względu na nowatorską konstrukcję stał się protoplastą wszystkich późniejszych czołgów używanych do dnia dzisiejszego. Przekazanie Polsce przez Francję 120 czołgów tego typu w czerwcu 1919 r. sprawiło, że nowo odrodzone państwo polskie stało się 4 potęgą pancerną świata po Francji, Anglii i USA.
Pozyskany w 2012 r. do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego z Afganistanu czołg Renault FT, przeszedł gruntowną renowacja w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej a dzięki wsparciu zakładów Bumar Łabędy, doprowadzony został do stanu jezdnego, dzięki czemu stał się jedną z głównych atrakcji warszawskiego muzeum.

GODŁO 1 Pułku Czołgow

931 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing