uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:
Pan Mieczysław SICIŃSKI
wygłosi referat na temat:
PRÓBA PODBOJU KRYMU PRZEZ ARMIĘ ROSYJSKĄ POD WODZĄ FELDMARSZAŁKA BURCHARDA MÜNNICHA W LATACH 1735-1736
Część I
Sprawa wschodnia a Rosja w początkach XVIII w.
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 22 stycznia 2014 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Sprawa wschodnia narodziła się w dniu zwycięskiej bitwy z Turkami pod Wiedniem w dniu 12 września 1683 roku. Wcześniej istniała jedynie kwestia turecka. Przed Europą stało wówczas jedno wspólne zadanie, jakim była obrona przed ekspansją turecką.
W bitwach pod Wiedniem i Parkanami potęga turecka została złamana, jej czterechsetletni rozpęd najezdniczy wyczerpany i zatrzymany. Następuje stopniowo zwrot w stosunkach z groźnym sąsiadem. Od momentu zawarcia pokoju karłowickiego w styczniu 1699 roku pomiędzy Austrią, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Republiką Wenecką a Portą Otomańską, imperium osmańskie z postrachu Europy staje się obiektem pożądliwości i planów zaborczych. Zaczynają się rodzić plany wyparcia Turcji z jej europejskich posiadłości.
W dążeniach tych na czoło wysuwa się Austria, która najwięcej skorzystała na pokoju w Karłowicach. Ale oto niespodziewanie pojawia się nowy rywal – Rosja, która zajmuje miejsce coraz bardziej słabnącej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i wkrótce ma się wysunąć na czoło państw walczących z Turcją.