Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Twierdza mołdawska Białogród, od 1484 roku turecki Akkerman położona nad rozlanym ujściem rzeki Dniestr.

Twierdza mołdawska Białogród, od 1484 roku turecki Akkerman położona nad rozlanym ujściem rzeki Dniestr.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Mieczysław SICIŃSKI

wygłosi referat na temat:

PRÓBA PODBOJU KRYMU PRZEZ ARMIĘ ROSYJSKĄ POD WODZĄ FELDMARSZAŁKA BURCHARDA MÜNNICHA W LATACH 1735-1736


Część I
Sprawa wschodnia a Rosja w początkach XVIII w.

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 22 stycznia 2014 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Sprawa wschodnia a Rosja w pocz. XVIII wieku.

Sprawa wschodnia narodziła się w dniu zwycięskiej bitwy z Turkami pod Wiedniem w dniu 12 września 1683 roku. Wcześniej istniała jedynie kwestia turecka. Przed Europą stało wówczas jedno wspólne zadanie, jakim była obrona przed ekspansją turecką.

W bitwach pod Wiedniem i Parkanami potęga turecka została złamana, jej czterechsetletni rozpęd najezdniczy wyczerpany i zatrzymany. Następuje stopniowo zwrot w stosunkach z groźnym sąsiadem. Od momentu zawarcia pokoju karłowickiego w styczniu 1699 roku pomiędzy Austrią, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Republiką Wenecką a Portą Otomańską, imperium osmańskie z postrachu Europy staje się obiektem pożądliwości i planów zaborczych. Zaczynają się rodzić plany wyparcia Turcji z jej europejskich posiadłości.

W dążeniach tych na czoło wysuwa się Austria, która najwięcej skorzystała na pokoju w Karłowicach. Ale oto niespodziewanie pojawia się nowy rywal – Rosja, która zajmuje miejsce coraz bardziej słabnącej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i wkrótce ma się wysunąć na czoło państw walczących z Turcją.

1286 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing