Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Wymarsz oddziału powstańczego z Grodna. Fragment lit. kolorowanej ze zb. MWP

Zarząd Oddziału Stołecznego uprzejmie zaprasza do udziału w spotkaniu,

na którym

Z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego zostaną wygłoszone referaty nt.

Pan Aleksander Guterch

KARTOGRAFIA WOJSKOWA W POWSTANIU STYCZNIOWYM

Pan Michał Mackiewicz

BROŃ STRZELECKA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W przerwie pomiędzy referatami przewidywane jest zwiedzenie Wystawy i Sali nowej ekspozycji MWP poświęconej Powstaniu Styczniowemu 1863 r.

 UPRZEJMIE  INFORMUJEMY ZE SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘW CZWARTEK 24 STYCZNIA 2013 r. GODZ. 17:00 W GMACHU MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO AL. JEROZOLIMSKIE 3

Serdecznie zapraszamy!

Kartografia wojskowa w Powstaniu Styczniowym 1863 r.

Powstanie Styczniowe 1863 roku ma w historii polskiej kartografii wojskowej skromną, ale własną kartę. Starania podjęte w tym zakresie świadczą o znacznym wysiłku, w bardzo trudnych warunkach, podjętym w ramach wojskowej organizacji armii powstańczej. Odpowiednie intensywne działania zmierzające do zaopatrzenia oddziałów powstańczych w odpowiedni materiał kartograficzny podjęto już w lutym 1863 roku. Interesujące informacje o tych działaniach opisał m.in. szwajcarski pułkownik Erlach, który przebywał wówczas w Królestwie Polskim i badał sposób prowadzenia wojny partyzanckiej przez Polaków.

Broń strzelecka Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe przypadło na okres bezprecedensowego rozwoju broni palnej, charakteryzującego się niespotykaną dotąd różnorodnością wzorów i rodzajów. Wciąż była to epoka odprzodowego karabinu, ale wielkimi krokami zbliżała się rewolucja mająca się dokonać za sprawą pruskiej iglicówki systemu Dreysego. Uzbrojenie wojska powstańczego doskonale ilustruje czasy przełomu.

1202 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing