uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym
Pan Marek KOWALSKI
wygłosi odczyt nt.
Sprzęt łączności i walka radiotechniczna w Wojsku Polskim w latach 1918 – 1939
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 20 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela – Brama Żoliborska, ul. Dymińska 13, w budynku nr 6.
Nie tylko karabin i szabla były potrzebne dla kraju odzyskującego swoją Niepodległość po 123 latach. Niezbędne było wszystko do codziennego życia i pracy, a i Wojsko Polskie pozbierane z różnych stron potrzebowało wszystkiego.
Trwała walka o utrzymanie z trudem wywalczonej Wolności i twarda walka o wytyczenie granic Polski.
Włączali się w te działania (i to często w podwójnej roli żołnierzy i inżynierów, naukowców) studenci, inżynierowie, pracownicy nauki powołanej do życia Politechniki Warszawskiej i innych uczelni biorąc udział w obsłudze, naprawach i konstruowaniu nowych urządzeń łączności – niejednokrotnie dając pionierskie rozwiązania w skali światowej, które rzadko są łączone z Polakami.
Nam przełomie XIX i XX wieku trzech naukowców, Serb Nicola Tesla, Rosjanin Aleksander Popow i Włoch Giuglielmo Marconi, działając niezależnie od siebie, prowadziło doświadczenia związane z falami elektromagnetycznymi. Efektem tych działań było skonstruowanie urządzeń nadawczo odbiorczych nazwanych radiostacjami,
W związku z wprowadzeniem do walczących armii środków łączności radiowej, do walki z tym nowym rodzajem sprzętu wojskowego zaczęto stosować:
– podsłuch pracujących radiostacji (rozpoznanie radiowe)
– celowe zakłócanie (przeciwdziałanie radiowe)
– dla zmylenia przeciwnika -emisję spreparowanych fałszywych wiadomości lub podszywanie się pod radiostacje przeciwnika (dezinformacja).
Polscy specjaliści złamali szyfry wroga w czasie wojny 1918 – 1920. A Enigma przyszła później…”polska enigma” – maszyna szyfrująca o nazwie LCD.