Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego – jesień 2014

Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego – jesień 2014

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Jarosław DĄBROWSKI

wygłosi referat na temat:

KARABINEK SAMOPOWTARZALNY SIMONOWA – najbardziej znana broń pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Straży Granicznej I Policji ?

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 19 marca 2014 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Karabinek Samopowtarzalny Simonowa – najbardziej znana broń pododdziałów reprezentacyjnych  Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji?

Do Polski karabinek KSS trafił pod koniec lat 50-tych minionego stulecia w ramach unifikacji sprzętu uzbrojenia państw członkowskich tzw. Układu Warszawskiego, lecz i tu niemal na wstępie ustąpił pola kbk AK i jego kolejnym modyfikacjom. W praktyce karabinki samopowtarzalne KSS otrzymały w drugiej połowie lat 60-tych wyłącznie pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego do tej pory nadal posługujące się wojennego wyrobu karabinami SWT i AWT.
Tak to już od niemal 40-tu lat kbk Simonowa są stałym elementem niemal wszystkich oficjalnych ceremonii państwowych odbywających się z udziałem WP. Są uzbrojeniem wartowników Batalionu Reprezentacyjnego strzegących warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. Oglądamy je podczas każdego oficjalnego powitania i pożegnania odwiedzających Polskę oficjeli, a dodatkowo od ponad dekady KSS dysponują również pododdziały reprezentacyjne Straży Granicznej oraz Policji. Dlatego zdawać by się mogło, że karabinki KSS są więc dobrze znane ogółowi społeczeństwa, jednak w rzeczywistości niewielka ich ilość i ograniczona dostępność sprawiają, że okazują się bronią znana jedynie nielicznym – zwłaszcza w porównaniu do omalże powszednich dla każdego rezerwisty karabinków Kałasznikowa, Tantali czy Beryli.

1925 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing