Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Wyposażony w lkm ZB 26 pododdział szturmowy japońskiej cesarskiej piechoty morskiej podczas walk w Szanghaju w listopadzie 1937 r. (B. Jones collection za https://en.wikipedia.org / Seiken Tsukai on World 聖剣使いの禁呪詠唱b)

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Jarosław DĄBROWSKI

wygłosi referat nt.:

„Smartgun” Václavá Holka
– lkm ZB vz. 26 / rkm ZB vz. 30

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 17 maja 2018 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

 

 

„Smartgun” Václavá Holka – lkm ZB vz. 2/ rkm ZB vz.30

Zbrojovka Brno – to słowa w zasadzie na całym świecie i jednoznacznie kojarzone z bronią strzelecką o wysokich walorach użytkowych. Ta firma o ponad stuletnich tradycjach zasłużona renomę zawdzięcza między innymi produkcji lekkich i ręcznych karabinów maszynowych konstrukcji Václavá Holka, które nie tylko stały się podstawową bronią tej klasy w armii Republiki Czechosłowackiej okresu dwudziestolecia międzywojennego, lecz także były eksportowane do kilkudziesięciu krajów świata i produkowane na licencji (a po wojnie wytwarzane w kilku z nich już bez przestrzegania umów licencyjnych). Lekkie karabiny maszynowe i ręczne karabiny maszynowe ZB zdały egzamin podczas konfliktów toczonych od trzeciej dekady XX wieku poczynając, jak również i w czasach nam współczesnych.
Historia powstania karabinów maszynowych vz. 26 i vz.30 to przykład konsekwentnego rozwoju konstrukcji lkm/rkm, który de facto stał się również jednym z pierwszych (o ile wręcz nie pierwszym) wzorem masowo wytwarzanego uniwersalnego karabinu maszynowego.
Warto przypomnieć tę broń, tym bardziej że posługiwali się nią żołnierze polscy okresie II Wojny Światowej jak i po jej zakończeniu. Jest to także jeden z nielicznych karabinów, który … stał się bohaterem pewnej ludowej piosenki.

922 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing