uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym
Pan Jarosław DĄBROWSKI
wygłosi prelekcję:
Przeciwpancerne tankietki czyli …
nasze „karaluchy” i ich zagraniczni krewni.
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 20 lutego 2020 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Pomysł niedrogiego pojazdu mogącego skutecznie przeciwstawić się nieprzyjacielskim czołgom wydaje się ledwie o kilka lat młodszy niż same czołgi. Większość osób nawet pobieżnie stykających się z historią wojska zapewne słyszała o udziale polskich tankietek posiadających uzbrojenie przeciwpancerne podczas walk 1939 roku. Jest to niewątpliwie zasługą Ś.P. Leszka Komudy i Ś.P. Janusza Magnuskiego. Ich wkład w utrwalenie zachowanych informacji i szerokie rozpropagowanie tematu jest trudny do przecenienia, a dziś niestety powoli zapominany. Po to by o nich przypomnieć, pozwoliłem sobie nawiązać w prezentowanym materiale właśnie do tytułów prac: artykułów P. Komudy „Przeciwpancerne tankietki” (kwartalnik „Militaria” vol.1 nr. 3 i vol. 2 nr. 4 z lat 1993-4) oraz książki P. Magnuskiego „Karaluchy przeciw Panzerom” (wyd. PELTA 1995 r.).
Międzywojenna Polska nie była jednak ani krajem narodzin pierwszych miniaturowych niszczycieli czołgów, ani jedynym krajem, w którym takie projektowano lub wytwarzano. Postęp techniczny bynajmniej nie przeniósł tego rodzaju sprzętu prosto do lamusa historii, tego rodzaju pojazdy są nadal eksploatowane, uznawane za perspektywiczne, a nawet stanowią przedmiot prac niejednego biura konstrukcyjnego.
Tematem prezentacji jest zarys historii powstania przeciwpancernych tankietek, rozwoju konstrukcji naszych krajowych „karaluchów” z lat 30-tych XX stulecia oraz wybrane przykłady ich zagranicznych krewnych (tych sprzed lat i tych współczesnych).