Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Sztandar obecnej Straży Miejskiej miasta Torunia, nawiązujący do wyglądu chorągwi oddziału miejskiego z XVI wieku

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Waldemar GRABOWSKI

wygłosi referat:

Chorągwie milicji miejskich
(straży obywatelskich) w XVII wieku.

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 21 listopada 2019 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 

Chorągwie milicji miejskich (straży obywatelskich) w XVII wieku.

Chorągwie milicji miejskich (straży obywatelskich) miast Rzeczpospolitej licznie występują w opisach uroczystości (wjazdów królów, wizyt ważnych osób, pogrzebów). Ale tylko w nielicznych wypadkach świadkowie tych uroczystości zostawili bardziej szczegółowy opis chorągwi. Zwykle ograniczano się do lakonicznych informacji, jak ta z opisu wizyty we Lwowie króla Zygmunta III w 1621 r. Napisano wówczas: „… za nimi piechota miejska, cechy z dwudziestoma czterema sztandarami, a w końcu młódź ormiańska …”.
Dość powszechna jest znajomość wyglądu chorągwi milicji miejskich Krakowa, Kazimierza, Stradomia – uwidocznionych na znanej powszechnie „Rolce sztokholmskiej”. Natomiast niewiele potrafiliśmy do tej pory powiedzieć na temat chorągwi innych miast.
Jednakże trwające badania zarówno historyków, jak i historyków sztuki, pozwalają nam coraz bardziej uzupełniać naszą wiedzę w tym zakresie.
Obecnie znane są już zachowane chorągwie lub ich malowane wizerunki z kilku miast Polski północnej. Dotyczy to Gdańska, Elbląga i Torunia.

609 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing