Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Unikatowy czołg dowodzenia Panzerbefehlzwagen III Ausf. K.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie,

na którym:

Pan Marcin WILK

wygłosi referat nt.

Historia pewnego czołgu czyli
„czy Panzer III może być białym krukiem”

 Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Historia pewnego czołgu czyli
„czy Pancer III może być białym krukiem

W dniu 8 października 1991 r. z rzeki Łosna koło Korczyna został wydobyty przez Ekipę Poszukiwawczo – Wydobywczą MWP niemiecki pojazd pancerny z czasów II wojny światowej. Akcję wydobywczą rozpoczęły osoby prywatne, nie posiadające zezwoleń na prowadzenie tego typu działań a poznane w okresie późniejszym z niesławnej akcji wydobycia w Białeckich Młynach i sprzedaży za granicę czołgu Pzkpfw V Panter.
Szczęśliwym trafem, tym razem czynności te zostały przerwane dzięki postawie ówczesnego Wójta Gminy Korczew, który przybył na miejsce wraz policją uniemożliwiając próbę nielegalnej grabieży obiektu i powiadomił MWP o miejscu zatopionego czołgu, prawdopodobnie Tygrysa. Przybyłej na miejsce ekipie muzealnej, po dwóch dniach walki z wodą i mułem rzecznym, przy pomocy koparek i ciężkiej wyciągarki, udało się wydobyć zatopiony wrak na brzeg. Pojazdem tym okazał się jednak nie Tygrys, ale znacznie bardziej unikatowy czołg dowodzenia Panzerbefehlzwagen III Ausf. K.
Prezentowany referat przedstawi rozwój i zastosowanie niemieckich czołgów dowodzenia od chwili ich powstania tj. połowy lat trzydziestych do zakończenia II wojny światowej. Prezentacje wzbogacą liczne fotografie z epoki oraz zdjęcia i opis jedynego, zachowanego na świecie, znajdującego się w zbiorach MWP Pz. Bef. Wg. III Auf. K.

1225 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing