Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620
Hawker Hurricane (n/s Z5252) dowódcy lotnictwa Floty Północnej. Samolot ten był uroczyście przekazany generałowi A.A. Kuzniecowowi 25 września 1941 roku.

Hawker Hurricane (n/s Z5252) dowódcy lotnictwa Floty Północnej. Samolot ten był uroczyście przekazany generałowi A.A. Kuzniecowowi 25 września 1941 roku.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Andrzej WASILCZYK

wygłosi referat nt.:

Hawker Hurricane w lotnictwie radzieckim

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się wczwartek 21 kwietnia 2016 r.o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Hawker Hurricane w lotnictwie radzieckim.

Samolot myśliwski Hawker Hurricane. Ikona brytyjskiego lotnictwa. Bohater „bitwy o Brytanię”, prawdziwy „koń roboczy” RAFu, który tak i pozostał w cieniu swojego wielkiego konkurenta – Supermarine Spitfire’a. Od momentu powstania tym samolotem interesował się Związek Radziecki. Kupno tego samolotu ze względów politycznych oczywiście nie było wtedy możliwe. Po raz pierwszy delegacja radziecka miała okazję zbadać Hawker Hurricane w marcu 1941 roku w Niemczech. Nowy sojusznik ZSRR zorganizował pokaz zdobycznych samolotów, ale w porównaniu do stojącego obok Spitfire’a Hurricane wydawał się już przestarzałym i nikt na niego nie zwrócił uwagi. Wszystko się zmieniło po 22 czerwca 1941 roku. Po ogromnych stratach pierwszych miesięcy wojny z Niemcami i ewakuacji przemysłu wojennego w głąb Rosji, produkcja samolotów spadła do minimum, a lotnictwo radzieckie desperacko potrzebowało każdego samolotu – do walki rzucono wszystko co się dało, nawet przestarzałe i dawno już wycofane ze służby samoloty. Samoloty Hawker Hurricane były pierwszymi zagranicznymi samolotami, które dotarły do ZSRR w tym trudnym okresie w ramach pomocy alianckiej.

Podczas eksploatacji Hurricane’ów opinie na temat tego myśliwca w ZSRR okazały się nie najlepsze. Samolot był bezlitośnie krytykowany i nazywany najgorszym myśliwcem produkcji zagranicznej. Ale czy była ta opinia uzasadniona? W czym tkwiła przyczyna tak niskiej oceny tego samolotu?

1136 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing