Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Z. Hartleb Szabla Polska. Tabl. VII. Egz. Zb. Bocheńskiego

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Stanisław LEDÓCHOWSKI

wygłosi odczyt nt.

„SZABLA POLSKA” ZYGMUNTA HARTLEBA

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 20 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela – Brama Żoliborska, ul. Dymińska 13
 

„SZABLA POLSKA” ZYGMUNTA HARTLEBA.

Ta niewielka książeczka, wydana w 1926 roku, staraniem Zakładu Narodowego Im. Ossolińskich we Lwowie, od dawna wzbudza ogromne zainteresowanie i to zarówno bronioznawców jak i bibliofilów. Jest bowiem nie tylko pierwszym opracowaniem tego tematu w formie książkowej monografii, lecz także bibliofilską rzadkością, nieomal „białym krukiem”.
Znaczenie pracy Zygmunta Hartleba podnoszą tablice, ukazujące obiekty ze zbiorów Muzeum Narodowego im. Króla Jana III oraz Muzeum XX. Lubomirskich we Lwowie. Zamieszczona na zaproszeniu ilustracja tabl. VII pochodzi z egz. prof. Zbigniewa Bocheńskiego.

Na jednym z prezentowanych i omawianych tu egzemplarzy znajduje się sygnatura Józefa Pawliszaka (1908 – 1982), inicjatora i uczestnika pamiętnej wystawy szabli polskiej w Malborku (1974), któremu zawdzięczam nie tylko moją pierwszą szablę, lecz także początek moich bronioznawczych zainteresowań. Stąd poświęcenie mojego wystąpienia Jego pamięci.

Stanisław Ledóchowski

84 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing