Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Samochód pancerny “Dingo” z oznaczeniami 15 pułku Ułanów Poznańskich.
Ze zb. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Panowie
Bogusław WINID i Mateusz SAKOWICZ

przedstawią historię odnalezienia i pozyskania dla Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Samochodu pancernego „DINGO” z 15 pułku Ułanów Poznańskich

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 21 czerwca 2018 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Samochód pancerny „Dingo” z 15 pułku ułanów poznańskich

Tematem referatu jest odnalezienie i sprowadzenie do Polski ze Stanów Zjednoczonych oryginalnego samochodu pancernego Dingo. Podczas drugiej wojny światowej samochody pancerne Digno znajdowały się na stanie wielu jednostek Wojska Polskiego na Zachodzie. Według zachowanych numerów seryjnych pozyskany Dingo był na wyposażeniu 15 pułku ułanów poznańskich.

Po wojnie i demobilizacji II korpusu, pojazd pozostał w Egipcie. W latach 60tych trafił w ręce prywatnego kolekcjonera w Stanach Zjednoczonych.
W 2016 roku został pozyskany dzięki wsparciu sponsorów dla Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Do Polski trafił ostatecznie w roku 2017 na rocznice święta 15 pułku ułanów poznańskich.
Dingo jest zachowany w doskonałym stanie, w pełni sprawny mechanicznie. Od chwili przyjazdu do Polski uczestniczył juz w wielu wydarzeniach promujących Muzeum Broni Pancernej.
Historie pozyskania i sprowadzenia Dingo przedstawiają Boguslaw Winid i Mateusz Sakowicz, którzy prowadzili sprawę od odnalezienia pojazdu do przekazania go w ręce pułkownika Tomasza Ogrodniczuka, dyrektora poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.

966 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing