Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

REKOMENDACJA

 

 

Karol Szaładziński, Leszek Rościszewski

 

Polsce zawsze i wszędzie służyć będę.

Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920

 

Kiedy w 2011 roku na rynku księgarskim  ukazała się  praca Marka Rezlera „Wielkopolanie pod bronią 1768 -1921” uwagę czytelnika przyciągały poza tekstem oryginalne tablice barwne  powstałe  kreską i pędzlem  Leszka  Rościszewskiego  obrazujące  ubiór, oznaki i uzbrojenie Wielkopolan na przestrzeni od XVIII stulecia  do XX wieku.  16  tablic pozostawiło u miłośników broni i barwy  wyraźne uczucie niedosytu z powodu ich niewystarczającej ilości.

W dniu 18 grudnia 2012 roku zaprezentowano nam nową publikację poświęconą  tematyce zbrojnego wkładu  mieszkańców  Wielkopolski  w  niepodległość naszej Ojczyzny.  Książka  pióra Karola Szaładzińskiego z tablicami  będącymi dziełem  Leszka Rościszewskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego „Posnania” działającego w  Poznaniu.

W  słowie wstępnym Autorzy piszą: „Książka zawiera barwną rekonstrukcję ubioru powstańców i Wojsk Wielkopolskich z okresu od grudnia 1918 roku do końca wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku” . Rzecz jest podzielona niejako na dwie części, z których pierwsza stara się przybliżyć  w syntetyczny sposób  przyczyny, przebieg  i skutki powstania  a także rozwinąć wątek podstawowy jakim jest „ubiór i uzbrojenie powstańców i żołnierzy”. Druga zaś to  45 tablic  barwnych wykonanych techniką akwarelową ukazujących  bohaterów opracowania wraz z bronią  jaką się posługiwali i barwą jaką się odróżniali.  Zaprezentowane kokardy powstańcze każą nam zapomnieć o ułomnym wykonaniu pięknej idei powtórnego  wprowadzenia w naszą przestrzeń publiczną  kokardy narodowej, która nazywana była przez ostatnie lata, nie wiedzieć dlaczego- kotylionem.  Zawarte na  kartach  przedstawienia   charakteryzują się  szczególną dbałością o detale, których  właściwe zobrazowanie tak cenią ludzie wrażliwi na ortodoksyjność  wizualizacji broni i barwy. To  niezaprzeczalny atut  owego przedsięwzięcia wydawniczego.  Efektowi finalnemu pomaga jakość  papieru użytego  do druku oraz widoczna  troska Autorów o  spójność  kompozycji całości książki.  To ważne, ponieważ wszyscy  mamy na pewno w pamięci wiele przedsięwzięć  wydawniczych, które  poprzez podłą jakość  ich wykonania  zaprzepaściły bezpowrotnie wkład autorów i pozbawiły  sensu  wytworzony w ten sposób produkt.

 

Zachęcam do osobistego zapoznania się z tą książką.

Książka jest do kupienia m.in. na stronie www.sklep.wmposnania.pl, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. F. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach. Cena 35 zł.

 

Krzysztof Czarnecki

(oddz. poznański)

3411 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing