![]() |
Karol Szaładziński, Leszek Rościszewski Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920
|
Kiedy w 2011 roku na rynku księgarskim ukazała się praca Marka Rezlera „Wielkopolanie pod bronią 1768 -1921” uwagę czytelnika przyciągały poza tekstem oryginalne tablice barwne powstałe kreską i pędzlem Leszka Rościszewskiego obrazujące ubiór, oznaki i uzbrojenie Wielkopolan na przestrzeni od XVIII stulecia do XX wieku. 16 tablic pozostawiło u miłośników broni i barwy wyraźne uczucie niedosytu z powodu ich niewystarczającej ilości.
W dniu 18 grudnia 2012 roku zaprezentowano nam nową publikację poświęconą tematyce zbrojnego wkładu mieszkańców Wielkopolski w niepodległość naszej Ojczyzny. Książka pióra Karola Szaładzińskiego z tablicami będącymi dziełem Leszka Rościszewskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego „Posnania” działającego w Poznaniu.
W słowie wstępnym Autorzy piszą: „Książka zawiera barwną rekonstrukcję ubioru powstańców i Wojsk Wielkopolskich z okresu od grudnia 1918 roku do końca wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku” . Rzecz jest podzielona niejako na dwie części, z których pierwsza stara się przybliżyć w syntetyczny sposób przyczyny, przebieg i skutki powstania a także rozwinąć wątek podstawowy jakim jest „ubiór i uzbrojenie powstańców i żołnierzy”. Druga zaś to 45 tablic barwnych wykonanych techniką akwarelową ukazujących bohaterów opracowania wraz z bronią jaką się posługiwali i barwą jaką się odróżniali. Zaprezentowane kokardy powstańcze każą nam zapomnieć o ułomnym wykonaniu pięknej idei powtórnego wprowadzenia w naszą przestrzeń publiczną kokardy narodowej, która nazywana była przez ostatnie lata, nie wiedzieć dlaczego- kotylionem. Zawarte na kartach przedstawienia charakteryzują się szczególną dbałością o detale, których właściwe zobrazowanie tak cenią ludzie wrażliwi na ortodoksyjność wizualizacji broni i barwy. To niezaprzeczalny atut owego przedsięwzięcia wydawniczego. Efektowi finalnemu pomaga jakość papieru użytego do druku oraz widoczna troska Autorów o spójność kompozycji całości książki. To ważne, ponieważ wszyscy mamy na pewno w pamięci wiele przedsięwzięć wydawniczych, które poprzez podłą jakość ich wykonania zaprzepaściły bezpowrotnie wkład autorów i pozbawiły sensu wytworzony w ten sposób produkt.
Zachęcam do osobistego zapoznania się z tą książką.
Książka jest do kupienia m.in. na stronie www.sklep.wmposnania.pl, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. F. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach. Cena 35 zł.
Krzysztof Czarnecki
(oddz. poznański)