Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

REKOMENDACJA

NON SENSISTIS GLADIOS

Studia ofiarowane Marianowi Głoskowi w 70 rocznicę urodzin

„Takich mieczów nie znaliście wprzódy”- te słowa wojewody Skarbimira pisane za Anonimem Gallem stały się tytułem publikacji niezwykłej. O czym więc mowa, o „NON SENSISTIS GLADIOS Studia ofiarowane Marianowi Głoskowi w 70 rocznicę urodzin”.

Godne uroczystości z tej okazji miały miejsce rok temu. Skąd więc takie opóźnienie w powstaniu komunikatu o tym niezwykłym przedsięwzięciu grona przyjaciół PROFESORA MARIANA GŁOSKA, jego uczniów i kolegów?

Nie czułem się bowiem jednym z pierwszych, którzy powinni na stronie naszego Stowarzyszenia poinformować Kolegów i publiczność o uroczystości oraz księdze poświęconej nie tylko wielkiemu uczonemu ale i zasłużonemu członkowi Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Kilkudziesięciu autorów z Polski i całej Europy od Skandynawii po południe kontynentu od zachodu po wschód dedykowało Jubilatowi swoje prace. Powstało dzieło niezwykłe oddające w jakimś stopniu pojęcie o obszarach zainteresowań profesora. Artykuły pomieszczono w częściach:

– Broń i Wojna
– Miejsca
– Varia

 

Ze względu na szczupłość miejsca przybliżę tylko to co nam bronioznawcom najbliższe: rozdział poświęcony broni i wojnie. 40 artykułów na ponad 450 stronach z 718 składających się na tę monumentalną księgę daje wyobrażenie o uczcie duchowej jaka czeka każdego kto uwielbia zgłębiać tajniki broni i barwy często z poszerzonym wątkami historycznymi kontekstem. Poszczególne artykuły traktują o: mieczach, kordach, pawężach, kruczych stópkach, pancerzach końskich, ostrogach, toporach, tasakach i ich użytkowaniu oraz o obyczajach funeralnych z bronią powiązanych. Wiem, że powinienem napisać chociaż słowo o autorach tych miniform naukowych. To kuszące, ale nie będę wyróżniał żadnego z nich a to z prostej przyczyny. Gdybym wymienił jedne nazwiska a pominął inne uczyniłbym krzywdę tym ostatnim. Cała lista autorów nie jest specjalnie atrakcyjna w lekturze i stoi w opozycji do rekomendacji książki, a w tym przypadku do tej pięknie wydanej księgi. Zapewniam, że będziecie mieli Państwo do czynienia z autorami pierwszej wielkości. Na koniec dwie uwagi.

 

Uwaga I:

NON SENSISTIS GLADIOS jest pięknie edytorsko skomponowaną całością. Przyjemnie ją trzymać w dłoniach i naprawdę dobrze się ją czyta. Stanowi ona również znak czasu. Dziś można wydawać tak wartościowe i piękne edytorsko księgi (2011).

 

Uwaga II:

ARMA ET OLLAE studia dedykowane Profesorowi Andrzejowi Nadolskiemu w 70 rocznicę urodzin…  są przykładem i świadectwem innej epoki w dziedzinie kultury wydawniczej. Nie wolno o nich zapomnieć choćby ze względu na osobowość Jubilata i nazwiska autorów artykułów zawartych w przedmiotowych studiach (1992).

 

Krzysztof Czarnecki

(oddz. poznański)

 

1772 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing