Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

kr_czyzewski_bron_1REKOMENDACJA

Krzysztof J. Czyżewski

Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Broń drzewcowa jest tematem często traktowanym po macoszemu przez naszych rodzimych bronioznawców. Są pewne wyjątki, jak kopie husarskie, lance, partyzany gwardii królewskich, które budziły zwykle większe zainteresowanie badaczy i kolekcjonerów. Halabardy, piki, szpontony częściej traktowane były jako uzupełnienie kolekcji lub element dekoracyjny uzupełniający właściwe zbiory. Gorzej było z umiejscowieniem takiej broni w czasie i w przestrzeni. Brak wystarczających opracowań z tego zakresu zmuszało muzealników i badaczy do bardzo ogólnego datowania i umiejscowienia europejskiej broni drzewcowej.

Najnowszy katalog autorstwa Krzysztofa J. Czyżewskiego, kuratora zbioru militariów na Zamku Królewskim na Wawelu, jest pierwszym takim opracowaniem na ziemiach polskich. A w każdym razie pierwszym tak imponującym wydawnictwem. Czytelnik dostaje do ręki gruby tom dwujęzycznego katalogu (j. polski i angielski), liczącego ponad 460 stron, wypełnionego informacją tekstową i wizualną. Każdy z obiektów posiada przynajmniej dwa zdjęcia, ale część posiada ich o wiele więcej, ukazujących detale dekoracji i punce. Podejście autora do problemu także zasługuje na uwagę. Opisy nie ograniczają się jedynie do opisu katalogowego, ale przede wszystkim stawiają duży nacisk na opis historyczny broni i analogie w innych muzeach oraz na rynku kolekcjonerskim. Staje się zatem wydawnictwo to podstawowym źródłem informacji dla kolejnych tego typu przedsięwzięć i nieocenioną pomocą dla wszystkich zajmujących się lub mających styczność z dawną bronią drzewcową!

Książkę można zakupić poprzez stronę internetową Wawelu: LINK

2926 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing