Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Konferencja muzealna

„Broń i barwa Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919” Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu – 15.12.2018 r.

 

 

Obrady w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu, Stary Rynek 9 rozpoczynają się o godz. 12 00. Orientacyjny czas trwania wystąpień został określony na ca 20 minut

 

  1. Jarosław Łuczak – Orzeł Królowej Jadwigi w symbolice Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

 

  1. Eligiusz Tomkowiak – Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w moich zbiorach.

 

  1. Wojciech Lorek – Broń strzelecka w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

 

  1. Alina Sokołowska – Najciekawsze fotografie Kazimierza Gregera z 1919 roku w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

 

  1. Anna Szukalska-Kuś – Artyści – żołnierze, autorzy dzieł prezentowanych na ekspozycji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

 

  1. Leszek Rościszewski – Problemy ikonografii historycznej oraz warsztatu ilustratora.

 

  1. Przemysław Kopij – Sylwetki powstańców wielkopolskich, późniejszych ułanów karpackich.

 

Na marginesie:

Jakość wystąpień ocenią odbiorcy, którzy skuszą się do ich wysłuchania, powodowani atrakcyjnością prezentowanych tytułów i autorami referatów, których być może poznali z ich wcześniejszych dokonań. Spośród referentów dostrzegam dwóch obecnych członków naszego Stowarzyszenia, co bez wątpienia stanowi gwarancję poziomu prezentacji. Gwarancja ta nie ulega zatarciu nawet wobec prelegentów, którzy zdobywali onegdaj w naszym Stowarzyszeniu szlify, nie zawsze w sposób w pełni przez nich uświadomiony. Dlaczego o tym wspominam? – dlatego, że niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, kiedy to poważny tytułem autor wystąpienia,  na padające z sali pytanie … interdyscyplinarnie powiązane z tym o czym mówił, nie był w stanie ukryć konfundacji. A my skromni członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy musimy się  mierzyć na naszych cyklicznych spotkaniach z takimi reakcjami po każdej autorskiej prezentacji.To prawdziwa szermierka na argumenty i wiedzę. Na koniec mam niepłonną nadzieję, że urobek naukowy Konferencji nie przepadnie i zostanie utrwalony w godnej formie.

Krzysztof Czarnecki

Oddział Poznański Stowarzyszenia

Miłośników Dawnej Broni i Barwy

Poznań, grudzień 2018

 

856 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing