Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Oddział Łódzki SMDBiB zaprasza w dniu 17 października 2019 r. – godz. 17.30  na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

 

 

Wystawa Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym przedstawia wydarzenia okresu kampanii obronnej ukazane w klasycznych pozycjach rodzimej kinematografii. Od ataku na Westerplatte i Pocztę Polską w Gdańsku, poprzez obronę stolicy i walki z wrogiem, po zakończenie nierównych zmagań i przejście do innych form przeciwstawiania się przeciwnikowi.
Do jednych z najbardziej interesujących eksponatów prezentowanych na wystawie należą: polska bandera wojenna ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz polska skrzynka pocztowa z Wolnego Miasta Gdańska będąca własnością Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Bandera została przekazana przez dowództwo garnizonu szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, a umieszczony na niej orzeł jest wzoru który obowiązywał na banderach wojennych od 10 lutego 1920 roku do 28 marca 1930 roku.
Równie ciekawym eksponatem jest skrzynka Poczty Polskiej z Gdańska. Tę polskim pocztowcom udało się uratować, pozostałe zostały już 1 września 1939 roku zdjęte przez Niemców z budynków i zniszczone.

641 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing