Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

6_rys. Andrew Arthura

Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy

Oddział Łódzki im. prof. dr. hab. Andrzeja Nadolskiego

zaprasza na odczyt

Konrada A. Czernielewskiego

Od predrednotów do drednotów.

Czas pływających twierdz

do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi ul. Gdańska 13 w środę 26 października o godz. 17.30.

Autor przedstawi dzieje pancerników  pływających morskich twierdz, od lat osiemdziesiątych XIX stulecia do końca II wojny światowej.

W 1906 roku w Wielkiej Brytanii zwodowano pancernik o nazwie „Dreadnought” (dosłownie „Nie bój się niczego”), który stanowił istotny przełom w dziejach techniki okrętowej. Z tych powodów wcześniejsze konstrukcje nazywano predrednotami, a te oparte o założenia nowej jednostki  drednotami. Jako ciekawostkę można podać, iż do predrednotów zaliczały się m.in.: „Schleswig-Holstein” i „Schlesien”, pancerniki atakujące polskie wybrzeże we wrześniu 1939 roku. Innym okrętem tej klasy był „Mikasa”, flagowy okręt admirała Heichairo Tojo, pogromcy rosyjskiej floty pod Cuszimą w maju 1905 roku. Największym natomiast starciem drednotów niemieckich i brytyjskich była bitwa jutlandzka stoczona w dniach 31 maja – 1 czerwca 1916 roku, przeszło sto lat temu. Drednotem był z kolei m.in. amerykański pancernik „Arizona” zatopiony 75 lat temu podczas japońskiego ataku na bazę Pearl Harbor. Okręt nie został podniesiony z dna, a od 1962 roku stanowi fragment mauzoleum „Pomnik USS Arizona”. Generację drednotów zakończył Traktat Waszyngtoński w 1922 roku, zabraniający budowy nowych pancerników do 1931 roku, co następnie przedłużono do roku 1936. Następnym etapem rozwoju okrętów liniowych były dopiero znacznie doskonalsze tzw. szybkie pancerniki, budowane od połowy lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Szybkie pancerniki połączyły cechy drednotów, takie jak silne opancerzenie i dużą wytrzymałość, z podstawową zaletą krążowników liniowych, jaką była duża prędkość.

1329 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing