Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Kostiuchnówka 1Oddział Łódzki Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy
oraz
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
zapraszają za spotkanie w czwartek 12 czerwca 2014 roku
o godz. 17.00 – sala wystaw czasowych, ul. Gdańska 13

W programie zebrania zwiedzanie ekspozycji

Tam rodziła się Niepodległość.  Harcerska straż pamięci na Wołyniu

Wystawa „Tam rodziła się Niepodległość. Harcerska straż pamięci na Wołyniu” powstała z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Składa się z dwóch części. W pierwszej została pokazana sytuacja polityczna Polaków na początku XX w.: konflikt między zaborcami, podejście aktywistów do kwestii odzyskania przez Polskę niepodległości, rola Józefa Piłsudskiego, powstanie Związku Walki Czynnej i organizacji paramilitarnych. Następnie podjęty został temat wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc celem wzniecenia antyrosyjskiego powstania i utworzenia Naczelnego Komitetu Narodowego, z którego inicjatywy powstały Legiony Polskie. Przypomniane zostały nazwiska dowódców trzech brygad legionowych i omówione zostały walki Legionów Polskich ze wskazaniem miejsc największych bitew jakie one stoczyły. Szczególne miejsce w tym zestawieniu zajmuje bitwa pod Kostiuchnówką (4-6 lipca 1916 r.).

Drugą część wystawy rozpoczyna omówienie zagadnienia opieki nad cmentarzami legionowymi w okresie II Rzeczpospolitej. Następnie podjęty został wątek narodzin idei odbudowy tych cmentarzy w Hufcu ZHP Zgierz. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia cmentarzy z lat 20. i 30. XX w.. W dalszej części pokazane są zdjęcia nekropolii: Polski Lasek koło Kostiuchnówki, Bracka Mogiła, Jeziorno, Koszyszcze, Kowel, Maniewicze, Trojanówka, Wołczeck przed rozpoczęciem prac renowacyjnych przez harcerzy ze Zgierza, zdjęcia pokazujące harcerzy podczas prac i te po odbudowie. Na wystawie przedstawione są również zdjęcia Słupów Pamięci – ustawionych w 1938 r. w miejscach bezpośrednio związanych z osobą J. Piłsudskiego, które także zostały odrestaurowane. Wystawę kończą plansze poświęcone Sztafecie Rowerowej po Ogień Niepodległości – przedsięwzięciu zainicjowanemu w 2001 r. Od tego momentu, co roku przed cmentarzem w Polskim Lasku na początku listopada harcerze ze Zgierza zapalają ogień, wiozą go na rowerach do Polski, a 11 listopada składają na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, podczas centralnych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Ostatnim akcentem poruszonym w wystawie jest temat współpracy polsko-ukraińskiej, która znalazła wyraz w udziale młodzieży ukraińskiej w pracach nad porządkowaniem cmentarzy legionowych, uczestnictwie władz lokalnych w uroczystościach na cmentarzach legionowych oraz w budowie Centrum Dialogu „Kostiuchnówka”.

1636 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing