Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Zarząd Oddziału Krakowskiego

Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Muzeum Narodowe w Krakowie

zapraszają na wykład, który poprowadzi

Marta Wacowska

Oręż husarski w ceremoniale kościelnym i szerszej perspektywie kulturotwórczej

Wykład odbędzie się w dniu 27 marca 2019 r., w Sali „U samurajów” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, o godz. 18.

O wykładzie:

Broń to wytwór kultury nacechowany wyjątkowym ładunkiem emocjonalnym. Stanowi zarówno narzędzie przemocy, ale w równie dużym stopniu pozwalał na przeżycie, stanowiąc przez tysiąclecia nieodłączny element życia codziennego. Jako taki zyskiwał nierzadko znaczenie rytualne, symboliczne a nawet kulturotwórcze. Nie inaczej stało się z orężem husarskim, które mocno wrosło się w kulturę Polski i stało się istotnym elementem ceremoniałów kościelnych z udziałem stanu rycerskiego dawnej Rzeczpospolitej.

 

Marta Wacowska – studentka historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek zarządu Katowickiego Klubu Polskiej Walki Signum Polonicum. Od 2016 roku prowadzi przedstawicielstwo w Krakowie. W ramach działalności statutowej stowarzyszenia wielokrotnie wygłaszała prelekcje oraz wykłady na temat staropolskiej szermierki i tradycji oręża polskiego. Organizatorka, uczestniczka i narratorka pokazów władania bojową szablą husarską. Pasjonatka historii kawalerii i jeździectwa.

Wstęp wolny!

866 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing