Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

WICI

Czy nikt w naszym Stowarzyszeniu  poza  Oddziałem Poznańskim nie zajmuje się  już  FIGURĄ  HISTORYCZNĄ?

Idąc za informacją stworzoną piórem wybitnego twórcy figury historycznej Tomasza Kusiona:  w 1967 roku powstała przy naszym Stowarzyszeniu osobna Sekcja, której celem nadrzędnym było odrodzenie rodzimej figury historycznej.  Po owocnych latach JEJ działania wszystko obumarło. Środowisko poznańskie podjęło kilka prób przywrócenia należnej rangi tego zjawiska kulturowego i bronioznawczego zarazem. Na razie bez powodzenia.

Dzięki zrozumieniu i poparciu Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu miały miejsce wystawy, w których FIGURA HISTORYCZNA odgrywała wielką rolę.  Mimo iż środowisko poznańskie jest silne potencjałem kolekcjonerów i twórców tej  w Polsce nadal niedocenianej sztuki, nie udało się dotąd stworzyć organizacji, która by w sposób programowy działała na rzecz kultywowania sztuki obecnej od wieków w kulturze Europy i Świata. Ten swoisty APEL kieruję do  Członków i sympatyków pasji związanej z figurą historyczną  opatrując go przedstawieniami  autorstwa Piotra Kostki.

Piotr Kostka, członek naszego Oddziału Poznańskiego brał udział w Ogólnopolskim Forum Rzeźby i Malarstwa Figurkowego w Toruniu  (2013)  i za swoją rewię z 1933 roku w kategorii figury 54 mm został uhonorowany główną nagrodą. Gratuluję sukcesu.

 

 

Krzysztof Czarnecki

Oddział Poznański

1617 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing