Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620
Zbroja królewska Stefana Batorego, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Zbroja królewska Stefana Batorego, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Ottomania.

Osmański Orient w Sztuce Renesansu

Muzeum Narodowe w Krakowie

26 czerwca – 27 września 2015

 

 

 

Pod tym tytułem Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Palais des Beaus-Arts z Brukseli otworzyło wystawę, będącą efektem 3 lat prac w ramach naukowego projektu „Ottomans and Europeans: 500 years of Cultural Relations” (Osmanowie i Europejczycy: 500 lat kontaktów kulturalnych). Na wystawie zebrano ponad 150 dzieł z najważniejszych kolekcji światowych: Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Albertina, Stara Pinakoteka w Monachium, Galeria Uffizi, National Gallery w Londynie, British Museum, Metropolitan Museum w Nowym Jorku by wspomnieć tylko kilka z nich. Poprzez pryzmat dzieł takich mistrzów jak Gentile Bellini, Jacopo Tintoretto, Tycjan, Paolo Veronese i in.,  wystawa ukazuje obraz jaki pozostawiło po sobie Imperium Osmańskie w sztuce europejskiego renesansu. To unikatowe podejście do tematu to chyba najlepsza ilustracja do tej fascynującej epoki – epoki w której starły się dwie rozkwitające cywilizacje w szczególnym momencie dziejów świata – wielkich odkryć geograficznych, rozkwitu nauki, sztuki i myśli humanistycznej.

Paolo Veronese (School), Sultan Bajezyd I © Collection Bayerische Staatsgemäldesammlungen, München

Paolo Veronese (School), Sultan Bajezyd I © Collection Bayerische Staatsgemäldesammlungen, München

Na wystawie, obok dzieł malarskich i graficznych ukazano także dzieła rzemiosła artystycznego w tym militaria. Tylko do końca września w Krakowie można będzie oglądać zbroję królewską Stefana Batorego ze zbiorów Kunsthistorisches Museum, a także zbroję augsburską wykonaną dla Sinan Paszy, szable Sulejmana Wspaniałego i Ferdynanda II Tyrolskiego i inne skarby kultury z kolekcji światowych.

Zbroja wykonana dla wielkiego wezyra Sinan Paszy, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Zbroja wykonana dla wielkiego wezyra Sinan Paszy, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu

Wystawa ta jest najdroższym i największym przedsięwzięciem wystawienniczym Muzeum Narodowego w Krakowie ostatnich lat. To nie tylko piękne obrazy i dzieła sztuki, ale także fascynująca opowieść, wykreowana w wyniku 3 lat naukowej pracy, z której efektami można zapoznać się także dzięki katalogowi wystawy.

Tycjan, La Sultana Rosa - portret Roksolany

Tycjan, La Sultana Rosa – portret Roksolany

Wystawa odbywa się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1, do dnia 27 września 2015 r.

Kurator wystawy: Michał Dziewulski
Współkuratorzy: Guido Messling, Robert Born
Oprawa plastyczna: Anna Wisz
Koordynacja: Aleksandra Kłaput, Lidia Kozieł-Siudut, Beata Foremna
3693 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing