II wojna światowa przyniosła nie tylko ogromne straty w kombatanckich szeregach, ale także w spuściźnie poprzednich pokoleń. Uczestnicy tych wydarzeń odeszli, a nieliczne zachowane pamiątki minionych wydarzeń mają dzisiaj nie tylko ogromną wartość historyczną, ale także wielkie znaczenie moralne. Świadczą o potrzebie przekazywania wiedzy o dokonaniach powstańców
wielkopolskich, których skuteczne działanie przyczyniło się do włączenia Wielkopolski do odradzającego się państwa polskiego, następnym pokoleniom.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, obecnie Oddział Muzeum Narodowego w Poznania, jest jedyną instytucją Wojsk Wielkopolskich istniejącą do dnia dzisiejszego. W 2019 r. będzie obchodziło setną rocznicę utworzenia. Odtworzyło zniszczone podczas II wojny światowej zbiory i przez cały czas swej działalności czyniło starania, by gromadzić, opracowywać i udostępniać społeczeństwu nowe kolekcję, a zwłaszcza tę jej część, która dotyczy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Wystawa „Wielkopolskie Znaki zwycięstwa”, zorganizowana w stulecie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jest prezentacją różnego rodzaju znaków nadawanych za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, znajdujących się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Uzupełnieniem wystawy są obiekty z kolekcji prywatnych.
W części pierwszej wystawy zgromadzono zespół odznak pamiątkowych i odnośnych dokumentów: patentów, dyplomów i legitymacji, nadawanych przez byłe władze powstańcze: Radę Ludową Miasta Poznania, Naczelną Komendę Straży Ludowej i władze organizacji kombatanckich działających w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej, przede wszystkim Związku Towarzystw Uczestników
Powstania Wielkopolskiego z 1918/1919 r., Generalnego Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem Zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku b. Uczestników Powstań Narodowych
R.P., Związku Weteranów Powstań Narodowych R.P. 1914-1919 i Związku Powstańców Wielkopolskich.
W części drugiej pokazany jest okres powojenny, w którym działalność samodzielnych organizacji kombatanckich została znacznie ograniczona przez przymusowe połączenie ich w jeden ogólnokrajowy Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Przypomniana jest pierwsza próba wprowadzenia Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, która pomimo tego, że zakończyła się niepowodzeniem, pozostawiła swoje ślady. Pokazany jest też efekt kolejnych starań, podjętych w 1956 r., które doprowadziły do wprowadzenia tak oczekiwanego przez weteranów powstania odznaczenia i przyczyniły się do tego, że pamięć o wydarzeniach z lat 1918-1919 nie uległa zapomnieniu.
Pokaz odznak i odznaczeń uzupełniony został prezentacją chorągwi związkowych, mundurów organizacyjnych, dokumentów, fotografii i różnego rodzaju przedmiotów pamiątkowych.
Jarosław Łuczak
Oddział Poznański Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy
Poznań, 28.11.2018 r.
WYSTAWA
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Stary Rynek 9, 61-772 Poznań