Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

WYSTAWA

„POLSKA NAD BAŁTYKIEM W PLAKACIE DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO”

Poznań, X 2021 – I 2022

W dniu 17 października br. w budynku Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu nastąpi otwarcie wystawy „Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego”, którą będzie można zwiedzać do 9 stycznia 2022 r.

Wystawa przygotowywana jest przez pracowników Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu:  dr. Leszka Rościszewskiego i p. Irenę Przymus. Projekt aranżacji wykonała dr Joanna Lewandowska. Pozostali członkowie zespołu to pracownicy różnych działów MNP: konserwatorzy papieru i tkanin, pracownicy Działu Koordynacji i Realizacji Projektów Muzealnych, Działu Wydawnictw, oraz pracownicy WMW, czasowo włączeni w realizację projektu.

Wystawa skierowana jest zarówno do stałych bywalców Muzeum, jak i szerokiej publiczności. Przede wszystkim do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową (marynarzy, historyków itp.).

 

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego propagujących wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Będą to prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy itp., pokazane w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 roku. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej.

Prezentacja, ze względu na temat, ma charakter monograficzny i przekrojowy. Takie podejście umożliwia ukazanie w sposób zrównoważony zarówno wartości artystycznej ówczesnego plakatu, sposobu przetworzenia tematów przez artystów, jak i dokumentują fragment tamtej rzeczywistości.

Obiekty pochodzą zarówno ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycję wzbogaci bandera z okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zakupionego ze składek Funduszu Obrony Morskiej oraz chorągiew Ligii Morskiej i Kolonialnej z Gniezna (ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału MNP).

Funkcję wspomagającą przejmą fotografie wielkoformatowe, a także pocztówki wydane nakładem Ligi. Oprócz tego zwiedzających zainteresuje pokaz fragmentów kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) z 1938 r., z udziałem okrętów podczas ćwiczeń na morzu, udostępnionych przez  Instytut Audiowizualny (FINA) Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Przygotowano bogato ilustrowany katalog z esejami kuratorów wystawy, który ukaże się nakładem Wydawnictwa MNP. Podczas trwania wystawy zaplanowane są oprowadzania dla publiczności po wystawie, pierwsze spotkanie odbędzie się 23 października br.

 

 

 

 

607 Total Views 16 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing