Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

WYSTAWA

„POLSKA NAD BAŁTYKIEM W PLAKACIE DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO”

Poznań, X 2021 – I 2022

W dniu 17 października br. w budynku Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu nastąpi otwarcie wystawy „Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego”, którą będzie można zwiedzać do 9 stycznia 2022 r.

Wystawa przygotowywana jest przez pracowników Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu:  dr. Leszka Rościszewskiego i p. Irenę Przymus. Projekt aranżacji wykonała dr Joanna Lewandowska. Pozostali członkowie zespołu to pracownicy różnych działów MNP: konserwatorzy papieru i tkanin, pracownicy Działu Koordynacji i Realizacji Projektów Muzealnych, Działu Wydawnictw, oraz pracownicy WMW, czasowo włączeni w realizację projektu.

Wystawa skierowana jest zarówno do stałych bywalców Muzeum, jak i szerokiej publiczności. Przede wszystkim do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową (marynarzy, historyków itp.).

 

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego propagujących wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Będą to prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy itp., pokazane w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 roku. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej.

Prezentacja, ze względu na temat, ma charakter monograficzny i przekrojowy. Takie podejście umożliwia ukazanie w sposób zrównoważony zarówno wartości artystycznej ówczesnego plakatu, sposobu przetworzenia tematów przez artystów, jak i dokumentują fragment tamtej rzeczywistości.

Obiekty pochodzą zarówno ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycję wzbogaci bandera z okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zakupionego ze składek Funduszu Obrony Morskiej oraz chorągiew Ligii Morskiej i Kolonialnej z Gniezna (ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału MNP).

Funkcję wspomagającą przejmą fotografie wielkoformatowe, a także pocztówki wydane nakładem Ligi. Oprócz tego zwiedzających zainteresuje pokaz fragmentów kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) z 1938 r., z udziałem okrętów podczas ćwiczeń na morzu, udostępnionych przez  Instytut Audiowizualny (FINA) Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Przygotowano bogato ilustrowany katalog z esejami kuratorów wystawy, który ukaże się nakładem Wydawnictwa MNP. Podczas trwania wystawy zaplanowane są oprowadzania dla publiczności po wystawie, pierwsze spotkanie odbędzie się 23 października br.

 

 

 

 

380 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing