Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

K.Cz. Obcy mundur 1WYSTAWA

„Obcy mundur – dola taka…”

Polacy z zaboru pruskiego w armii niemieckiej

1914 – 1918

W stulecie wybuchu I wojny światowej

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

w Poznaniu

 

 

 

 

 

 

 

Każda nowa wojna jest inna od poprzednich. Bezwzględnie weryfikuje misterne doktryny strategiczne i wyrzuca na śmietnik historii złożone gry wojenne, dzieła wojskowych teoretyków. Niezmienne pozostaje jej żniwo w postaci ofiar z ludzi i ich dorobku. Wielka Wojna 1914-1918 miała dla Polaków jeszcze jeden okrutny wymiar. W toku działań wojennych, niejednokrotnie przyszło im stawać zbrojnie  przeciwko rodakom. Zaborcy zadbali o to by synowie naszej ziemi walczyli pod obcymi znakami, w nie swoich mundurach i w imię cudzych interesów. Szczególnie bolesne były sytuacje gdzie Polacy razili do siebie z przeciwnych okopów.

Pamięć i cześć Polakom z zaboru pruskiego, którzy nie z własnej woli zostali żołnierzami armii niemieckiej ma przywrócić współczesnej świadomości wystawa:

„Obcy mundur – dola taka…” Polacy z zaboru pruskiego w armii niemieckiej 1914 – 1918, W stulecie wybuchu I wojny światowej otwarta 21 września 2014 roku w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

Trzeba ją koniecznie obejrzeć. Obcowanie z świadectwami wojny widziane przez pryzmat losów statystów przymuszonych do uczestnictwa w nie ich teatrze zmagań orężnych skłania do wielu refleksji. Niebanalna aranżacja wystawy mimo woli pobudza wyobraźnię i przymusza zwiedzającego do zastanowienia nad znaczeniem słowa: „SAMOSTANOWIENIE”.

Krzysztof  Czarnecki (Oddział Poznański)

P.S.  Wystawa będzie czynna do 4 stycznia 2015 roku

K.Cz. Obcy mundur 2

 

3325 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing