Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

190 rocznica powstania francuskiej Legii Cudzoziemskiej

 

Poznań, 2021

 

 

Aktywności Zawodowe Członków Stowarzyszenia

Miłośników Dawnej Broni i Barwy

 

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE

nowy pokaz

„190 rocznica powstania francuskiej Legii Cudzoziemskiej”

 

W dniu 9 marca 2021 minęła 190 rocznica powstania Legii Cudzoziemskiej. Ludwik Filip, Król Francuzów, w dniu 9 marca 1831 r. wydał w Paryżu, edykt, w którego artykule pierwszym zapisano: „Zezwala się sformować w granicach Królestwa Legię Cudzoziemską, ta jednak będzie mogła zostać użyta tylko poza kontynentalnym terytorium Królestwa (…) Ta Legia przyjmie nazwę Legii Cudzoziemskiej”.

W tej jedynej w swoim rodzaju formacji Polacy byli obecni od samego początku. W czasie zaborów Legia Cudzoziemska była dla Polaków miejscem, w którym mogli kontynuować swoją służbę wojskową, i znajdowali możliwość uzyskania wiedzy wojskowej w nadziei, że okaże się ona przydatna w walce o niepodległość i przy odradzaniu się Wojska Polskiego.

Służba w tej formacji bywała też m.in. spełnieniem marzeń o służbie wojskowej poza granicami kraju, chęcią zmiany dotychczasowego życia a nawet wielką przygodą.

Z okazji tej rocznicy oraz setnej rocznicy utworzenia 1 Cudzoziemskiego Pułku Kawalerii, gdzie również nie zabrakło Polaków, w dniu  6 marca 2021 r. w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym otwarty został pokaz przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej.

Jest to kolejna, po wystawie „Legia Cudzoziemska. Polacy w służbie Francji”, która zorganizowana w 2017 r. była pierwszym w tak obszernej formie podjęciem tego tematu w Polsce. i jednocześnie pierwszą monograficzną  ekspozycją dotyczącą dziejów tej formacji.

Na pokazie prezentowane są różnego rodzaju odznaczenia, odznaki i oznaki, fotografie, dokumenty, plakaty i różnego rodzaju  przedmioty pamiątkowe. Są także szable pamiątkowe i przykładowe sylwetki używanego obecnie munduru wyjściowego i  polowego.

Kuratorami pokazu są: kustosz Anna Szukalska-Kuś z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Krzysztof Schramm z Komisji Historycznej Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce.

Wiadomości o pokazie rozeszły się w świat. Znalazły się m.in. na oficjalnej stronie FSALE – Federacji Stowarzyszeń Legii Cudzoziemskiej:

AAALE de Pologne: exposition sur la Légion étrangère et centième anniversaire de la création du 1er REC. (legionetrangere.fr) oraz na facebooku Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce: https://pl-pl.facebook.com/stowarzyszenie.zolnierzy.Legii.Cudzoziemskiej , stanowiąc tym sposobem świetną wizytówkę szerokiej działalności tematycznej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Czas pandemii spowodował, że wspomniane wyżej rocznice nie były we Francji hucznie obchodzone. Nie zorganizowano żadnych większych uroczystości oficjalnych.

W związku z tym pokaz w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym i przebieg jego otwarcia z elementami ceremoniału wojskowego, były szczególnie istotne i wyjątkowe.

Niestety, w dn. 20 marca 2021 r. muzeum ze względu na Covid-19 zostało zamknięte dla publiczności. Jeśli muzeum zostanie otwarte pokaz będzie dostępny dla zwiedzających w okresie do 5 września 2021 r.

 

Oprac. Anna Szukalska – Kuś/Jarosław Łuczak

 

Objaśnienie fotografii

 

[FOT. 1]

 

Podczas uroczystości otwarcia pokazu wykonany został sygnał Legii Cudzoziemskiej, zagrany na trąbce przez Andrzeja Ochała, byłego żołnierza 2 REG (2éme Régiment Étranger de Génie – 2 Cudzoziemski Pułk Inżynieryjny). Sztandar Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce dzierży Krzysztof Schramm, członek stowarzyszenia. Honory oddaje Kuba Tuszyński, prezes Stowarzyszenia, były żołnierz m.in. 2 REP (2éme Régiment Étranger de Parachutistes – 2 Pułk Cudzoziemskich Spadochroniarzy)

Oprac. i fot. ASK

[FOT. 2]

Kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Jarosław Łuczak w towarzystwie członków Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce – Krzysztofa Schramma i Kuby Tuszyńskiego, podczas otwarcia pokazu z okazji 190 rocznicy powstania Legii Cudzoziemskiej, 6 marca 2021 r.

Oprac. i fot. ASK

[FOT. 3]

Sztandar Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce w rękach prezesa Kuby Tuszyńskiego, byłego żołnierza m.in. 2 REP (2éme Régiment Étranger de Parachutistes – 2 Pułk Cudzoziemskich Spadochroniarzy), podczas otwarcia pokazu z okazji 190 rocznicy powstania Legii Cudzoziemskiej, 6 marca 2021 r.

 

Oprac. i fot. ASK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

695 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing